Sohbet'e Giriş

Her dört kişiden biri cinsel sorun sahibi

Her dört kişiden biri cinsel sorun sahibi

Dünyada , her 4 kişiden birinde tedavi edilmesi gerekli olan cinsel sorun olduğunun düşünüldüğü ve bunların rehabilitasyonunda uzman yardımı alınması gerektiği söylendi .

Türkiye Psikiyatri Derneği Cinsellik ve Cinsel Sorunlar Biyolojik Iş Ünitesi Koordinatörü Uzman Dr . Ejder Akgün Yıldırım , ” yeryüzünde , her 4 kişiden birinde tedavi edilmesi gerekli olan cinsel sorun olduğunun tahmin edildiğini ” ifade ederek , cinsel problemlerin rehabilitasyonunda , bu meydanda uzman bir psikiyatristten dayanak alınması gerektiğini duyurdu .

Dr . Yıldırım , ” Geçmişten Geleceğe , Teşhisten Rehabilitasyona Psikiyatri . . . ” temasını içerir 45 . Milli Psikiyatri Kurultayı ve Cinsel İşlev Bozuklukları Sempozyumuna teşrif etmek amaçlı geldiği Sheraton Otel’de yaptığı bildiride , cinsel problemlerin yaş , cinsiyet gözetmeksizin her toplumda var meydana geldiğini ve uyumlu tedavi alınmadığında kritik sıkıntılara sokak açabildiğini ifade etti .

Ülkemiz’de cinsel meselelerle alakalı rehabilitasyonların ve tedavi imkanlarının yeteri kadar olmadığını belirten Yıldırım , ” Ülkemizde cinsel meselelerle bağlı ruhsal bozukluklar konusu kanayan bir yara ” değerlendirmesinde yer aldı . Yıldırım , cinsel meselelerle alakalı tedavi merkezlerinin sayısının artırılması ve milletin ulaşabilirliğinin sağlanması gerektiğini ifade etti .

” Dünya genelinde her 4 kişiden birinde tedavi edilmesi gerekli olan bir cinsel sorun olduğunun tahmin edildiğini ” belirten Yıldırım , ” Yaygınlıklarına bakıldığında , bayanlarda cinsel tatminle alakalı sorunlar , erkeklerde ise sertleşme ve erken boşalma benzeri konularda sorunlar ön tasarıya çıkıyor . Bu sorunlar her üç erkekten birinde gözlenebiliyor ” dedi . Yıldırım , global olarak erkeklerde en sık karşılaşılan problemin erken boşalma meydana geldiğini fakat ” Ülkemiz’de hekime müracaatta sertleşme meselelerinin ön tasarıya çıktığını ” ifade etti .

” Torun sahibi olduğunda cinselliği yaşamasının ayıp meydana geldiği ihtimal ediliyor ”

Yıldırım , cinsel problemlerin hekime gitmeden çözümlenemeyeceğini , utanma , töre , kınanma , hata değerlendirilme benzeri kaygılarla saklanabildiğini belirterek , şunları kaydetti: ” Ülkemiz’de de bilhassa cinsellikle alakalı bir takım tabuların olması , bu konuyla alakalı yeteri kadar ve gerçek bilginin edinilememesi , baskıcı bir topluluk yapısının , problemlerin ek olarak basit değil ve bireylerin bizzat içerisinde yaşanmasına sokak açabiliyor . Çocukluk çağında cinsellikle alakalı negatif yaşantılar da erişkinlikte problemlerin meydana çıkmasında gösterişli oluyor .

Örneğin bayanlar içinde sık sık görülen vajinismusun ( bayanlarda , cinsel birlikteliğe engel olacak biçimde kaslarda kasılma ) Avrupa ülkelerinde yüzde 1’in altında görülürken , ülkemizde yüzde 8 belediye 12 içinde meydana geldiği ihtimal edilmektedir . Cinsellik üst kısmına törelerin olması , bunun kadın üstünde stress yaratması , problemin ek olarak yüklü yaşanmasına ne sebeple olabiliyor . ”

Sık karşılaşılan meselelerden birinin de cinsel isteksizlik meydana geldiğini ve bunun en fazla bayanlarda görüldüğünü belirten Yıldırım , bu problemin bir takım süre topluluk aracılığıyla da desteklendiği değerlendirmesinde yer aldı . Yıldırım , ” Bir Takım hastalarımız , torun sahibi olduğunda cinselliği yaşamasının ayıp meydana geldiğini düşünüyor . Cinsellikle alakalı konuşmak ve talep etmek bir takım süre hor görülme sebebi olarak karşımıza çıkabiliyor . Bu tip hata cinsel inanışlar , sıhhatli cinselliğin yaşanmasını engelleyebiliyor ” diye sohbet etti .

Cinsel problemlerin yalnızca bir bireyin sorunu olarak algılanmaması , bir çiftin mutluluğunu etkileyen ciddi bir sorun olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Yıldırım , ” Bu , kişiye has bir sorun olarak ele alınmalı ve kesinlikle hekime başvurulmalı . Şüphesiz dost , yakın etraf , aile ile konuşularak çözümlenmeye çalışılmamalı . ” uyarısında yer aldı .

Yıldırım , cinsel problemlerin kesinlikle uzman doktor danışmanlığında çözümlenmesi gerektiğini ifade ederek , pekçok cinsel problemin temel bilgilendirmelerle ortadan kalktığına işaret etti .

Cinsel sorunlar amaçlı öncelikle psikiyatri uzmanına başvurulması gerektiğini belirten Yıldırım , psikiyatristlerin gereksinim duyduğunda jinekoloji ya da bevliye benzeri öbür branş uzmanlarından destek alabileceğini ifade etti .

Yıldırım , ” Bilhassa cinsel rehabilitasyonun , kapsamında uzman bir psikiyatrist aracılığıyla inşa edilmesi , problemin daimi duruma gelmeden çözümünü kolaylaştıracaktır . Zira tanı sistemlerinde cinsel sorunlar , psikiyatrik tanı sistemleri arasındadır . Bununla Beraber , bu sorunlar yalnızca tıbbi değil , toplumsal bir meseledir . Cinsel sorunlar , şahsiyet bozulmasına , aile içi sıkıntılara , suçlamalara sokak açabilmekte , bir takım süre töre cinayetlerine civarı uzanabilmektedir ” dedi .

Sorunlar halledilmediğinde , eşlerin birbirlerinden uzaklaşabildiğini ve birbirlerine uyumlu olmadıklarını düşünebildiğini belirten Yıldırım , ” Meğer bu sorun gerçek kontakt ile halledilebilecektir . Hata bir tedavi , kişileri umutsuzluğa sürüklemektedir . Bunun amaçlı de psikiyatrist takviyesi şarttır ” uyarısında yer aldı .

Yıldırım , rehabilitasyonda bireylerin psikiyatrik açıdan da değerlendirildiğini , ardından eşlere gerçek kontakt biçiminin kullanılmasının öğretildiğini , öbür süreçte ise 8 belediye 12 haftayı bulan cinsel terapi uygulamalarının yapıldığını ve tespit edecek egzersizlerin önerildiğini ifade etti .

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın