Sohbet'e Giriş

HER AİLEYE BİR GAZETE

HER AİLEYE BİR GAZETE

“Apoyevmatini” gazetesi, kira anlaşmazlığı sebebinden 90 yıldan buyana çalışma gösterdiği Suriye Pasajı’ndaki mekânından çıkmak zorunda kalmış. Gazetenin sahibi ve sorumlulukları olan müdürü Mihail Vasiliadis, gazetesini bundan bu biçimde evinde hazırlayacakmış! Bir zamanlar altını çizen 30-35 bin satan Apoyevmatini’nin tirajı da, şu anda 600 dolaylarında imiş.
Gazetenin şimdiki tirajına, başka bir deyişle satış adedine uyarı edin: 600 tane dergi, İstanbul’da olan Rum ailelerin sayısı kadardır, başka bir deyişle Apoyevmatini her Rum ailenin evine girmektedir ve bu tiraj, İstanbul’un en eskiyen sâkinlerinin her çeşitli takdire lâyık meydana gelen geleneklerini yaşatma çabalarını muhteşem biçimde aksettirmektedir!

Aynı hesaplamayı Türk ailelerin adedine oranladığımız ve her ailenin günlük bir Türkçe dergi aldığını düşündüğümüz halde gündelik dergi satışının aile sayısı civarı, başka bir deyişle 19 milyon dolaylarında olması gerektiği belirir ki, bu sayı gazetelerin gündelik toplamında satış miktarlarının 4 katından da fazladır.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın