Sohbet'e Giriş

HDP’li Yüksekdağ’a ömür boyu mapus iradesi ile dava açıldı

HDP’li Yüksekdağ’a ömür boyu mapus iradesi ile dava açıldı

HDP Eş Evrensel Başkanı ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ ile alakalı, ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu mapus cezası istemiyle Van 2’nci Zor Hüküm Mahkemesi’nde dava açıldı. Yüksekdağ, ile alakalı Diyarbakır’da açılan bir araştırma nedeni ile rehin koltuk alıyor.
Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa değişikliği alanında dokunulmazlığı kaldırılan HDP Eş Evrensel Başkanı Yüksekdağ’ın 11 Nisan 2015, 30 Aralık 2015 ve 5 Mart 2016 tarihlerinde yaptığı konuşmalarla alakalı yürüttüğü soruşturmayı tamamlismi. Yapılan iddia belgesi Van 2’nci Zor Hüküm Mahkemesi aracılığıyla onay edildi. Yüksekdağ ile alakalı ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu ve 7,5 seneye civarı mapus cezası talep edildi.
Konuşmaların muhtevası nedeni ile Yalova Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan yakıntılar üst kısmına araştırma başlatıldığının belirtildiği iddianamede, Yüksekdağ’ın kağıt üzerinde ‘öz yönetim’ taleplerine ilişkili olarak ifadelere de koltuk aldı. İddianamede, Yüksekdağ’ın pkk örgütü PKK/KCK yöneticilerinin sık sık ifade ettiği kağıt üzerinde ‘öz yönetimi’ milletvekili

sıfatıyla bizzat vaziyetine yönelik gerçekleştirmeyi amaçladığı ve mitingde konuşma inşa ederek eyleme geçtiği vurgulandı.
İddianemede, “Özellikle pkk teşkilatının Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde, pkk teşkilatına müzahir olmayan şahıslara, gruplara ve siyasilere karşı yüklü biçimde stress uygulanacağı, ülkemizin batı ve doğu bölgeleri aralarında toplumsal arbede zemininin yaşanabileceği ve göç alan bölgelerde bu çatışmaların ek olarak ciddi boyutlara ulaşabileceği aşikardır. ‘Demokratik özerklik-öz yönetim’ ismi altında kurumsallaştırılan durumun ülkemizin şuanki anayasal sistemine ters meydana geldiği, her meydanda devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozacağı ortadadır” denildi.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın