Sohbet'e Giriş

HD, Full HD, 3D ve 4K derken TV teknolojilerine bir yenisi daha eklendi CES 2016


HD, Full HD, 3D ve 4K derken TV teknolojilerine bir yenisi daha eklendi CES 2016

HD, Full HD, 3D ve 4K… Nihai 10 seneden beri tv teknolojilerinin sahip meydana geldiği özellikler bu şekilde sıralanıyor. Fakat yepyeni teknolojiler de yöntemde. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin Las Vegas ilinde tertip eden dünyanın en kocaman bilişim teknoloji fuarı Consumer Electronics Show (CES) 2016’da tv üreticileri nihai yeniliklerini duyurdu. Toshiba TNB’nin davetiyle katıldığımız CES 2016’da televizyonlardaki yenilik High Dinamic Range (HDR) oluyor. Başka Bir Deyişle koyu ve aydınlık alanlardaki renklerin canlı bir şekilde dengelenmesiyle daha güzel bir görüntüye ulaşma teknolojisi. Olağan televizyonlara yönelik milyonlarca yepyeni nitelik ekranlarda bulunurken kara ile beyaz arasındaki balans en yüksek düzeye çıkıyor. Bu sayede ise izlenen video klipler göze daha natürel ve işlek geliyor.HD çözünürlüğe yönelik 4 kat daha çok çözünürlük sunan 4K tv modellerinde bulunan yepyeni bilişim ‘Ultra HD Premium’ yaftasıyla temsil edilecek. Bu yepyeni teknolojiyi ise pekçok tv üreticisi modellerinde kullanmaya başladı. CES 2016’da ilk defa sahneye çıkan modeller, ‘HDR’ özelliği ile bütün dikkatleri üst kısmına çekiyor.HDR teknolojisini yepyeni modellerinde kullanan şirketler ise LG, Panasonic, Samsung ve Sony oluyor. Yakından analiz imkanı bulduğumuz bu modeleri bir araya getirdik.Yeni HDR teknolojisine adapte meydana gelen firmaların en başında bulunan Sony, 3 çeşitli modeli alıcıların beğenisine sundu. ‘XBR-X930D’, ‘XBR-X940D’ ve ‘XBR-X850D’ adındaki modeller, Ultra HD Premium etiketine sahip.

Ekran boyutları 55 ” ile 75 ” aralarında değişim gösteren bu modeller, Android işletim sistemine sahip. Dolayısı Ile Google Play’de bulunan uygulamalar bu modellerde kullanılabiliyor. Android işletim sistemine sahip mobil cihaz ve tabletlerin ekranlarındaki içerikler ise ‘Google Cast’ özelliği ile tv ekranlarına yansıtılabiliyor. Sony’nin yepyeni yeni sezon modelleri bir sonraki haftalarda piyasaya çıkacak.Televizyon ile ilgili mühim bir sektör hissesini elinde tutmayı muvaffak olan Samsung, fuarda ‘KS9500′ serisini duyurdu. Rakipleri benzeri HDR teknolojisine sahip meydana gelen bu ürün serisinin ekran boyutu alternatifleri 49 ” ile 88 ” aralarında değişiyor.4K çözünürlüğe sahip meydana gelen bu modelde bununla birlikte PlayStation Now ve Gamefly servislerine sahip. Bu servisler ise kullanıcıların oyun konsolu satın almadan aynı içeriklere sahip olabilmesini sağlıyor. Samsung KS9500 serisi televizyonların satış maliyetleri 1500 dolar ile 20 bin dolar aralarında değişiyor.CES 2016’nın en değinen bölümlerinden biri olmayı muvaffak olan LG, HDR teknolojisine sahip meydana gelen modellerini duyurdu. ’65B6’ serisi tv modellerini ilk defa alıcıların beğenisine sunan şirket, hem bir HDR hem bir de OLED teknolojilerini birleştirdi. Böylece şu ana civarı tv ekranlarında ulaşılan en gerçekçi renklere erişildiği anlam ediliyor.

65 ” ve 77 ” olmak üzere 2 çeşitli ekran boyutuyla getirilen modellerde bununla birlikte sihirli komuta ve webOS 3.0 akıllı TV işletim sistemi bulunuyor.CES 2016’da tv modellerindeki HDR teknolojini kullanmaya başladığını anlatan ilk şirket Panasonic oluyor.Akıllı telefon kullanıcılarının en mühim meselelerinin en başında şarj geliyor. Daha kocaman ve mobil şarj üniteleri sıkıntı amaçlı yardımımıza koşsa da esasında tam bir çözüm sunmuş vaziyette değil.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
: , ,

Sizde Yorum Yapın