Sohbet'e Giriş

Hastalığın Habercileri Neler ?


Hastalığın Habercileri Neler ?

Hipertansiyon hastalarında, başı ağrısı, başı dönmesi, kulak çınlaması, dengesizlik, burun kanamaları, yorgunluk, çarpıntı benzeri yakıntılar olduğuna dikkati çeken Sindel, ”Kimi hasta olanlarda bu çeşit yakıntılar olmadan, hipertansiyonun ortaya çıkardığı hastalıklarla doktora başvuruluyor. Bunlar; inme, görme kaybı, böbrek yetmezliği, şeker, bacak damarlarında tıkanıklık, kalp krizi, kalp yetmezliği benzeri hastalıklar olabiliyor” dedi.

Sindel, hipertansiyondan korunmak amaçlı sigaranın kesinlikle olarak bırakılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

”Ülkemizde gündelik tuz tüketimi gün içerisinde 5 gramın üst kısmına çıkmamalı. Tansiyon hastalarında ise bu oran gün içerisinde 3,5-4 grama indirilmeli. Derneğimizin yaptığı ‘SALTURK’ çalışmasında da birey başı gündelik tuz tüketiminin 18 gr meydana geldiği saptama edildi. Bu da gösteriyor ki, tuz kullanımında bu rakamın çok üstündeyiz. Fazla içki tüketiminden kesinlikle olarak kaçınılmalı, kilo artışları engellenmeli, fizyolojik aktivitelere ehemmiyet verilmeli, tempolu yürüyüşler, hafif koşular, aerobik, yüzme benzeri sporlar haftada en az 3 defa 1’er saat yapılmalı, kan yağları, kan şekeri muayene edilmeli, fazla protein tüketiminden, doymuş yağlardan kaçınılmalı, sebze ve meyve ağırlıklı balanslı beslenilmeli ve kesinlikle tansiyon problemi olmayan bireyler dahi senede 1 defa tansiyonunu ölçtürmeli.”

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın