Sohbet'e Giriş

Hamile Bayanlarda Hemoroid Tehlikesi

Hamile Bayanlarda Hemoroid Tehlikesi

Op. Dr. Tuğrul Kadıoğlu, “Hamile bayanlarda bebeğin büyümesi, aşağı ekstremiteye stress yapması ve beslenme değişikliği hemoroide ne sebeple olur” diye konuştu.

Hemoroidin epeyce sık sık görülen tek rahatsızlık meydana geldiğini söyleyen Kadıoğlu Hastanesi Evrensel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Kadıoğlu, “Hemoroid, perianal alanda başka bir deyişle makatın içerisinde oluşur. Makatın içerisini örten mukozanın altında bulanan toplardamar, atardamar ağızlaşmasının bollaşması başka bir deyişle varisidir. Bayanlarda daha seyrek görülmesine karşın hamilelik sürecinde daha çok görülür. Bu yüzden gebe bayanların hamilelik tasarısı yapmadan öncesinde kesin hemoroidle alakalı tek şikayeti varsa halletmesi gerekli. Zira hamilelik esnasında hemoroide sebep medikal gerekse cerrahi tedavi inşa edilmesi mukassi olur. Nedeni verilecek ilaçların kana karışması ve kandan da bebeğe tesir etmesidir. Cerrahiye gelince bu ameliyatları evrensel ya da lokal anestezi ile inşa etmek gerektiğinden bebeğin verilecek bu ilaçlardan berbat etkilenmesi söz konusudur” ifadelerini kullandı.Gebelik esnasında bayanların bebeğe kayıp vermemek için yaptığı beslenmenin hemoroid perhizine de uyumlu meydana geldiğini dile getiren Op. Dr. Kadıoğlu, “Gebelik esnasında alkol içen, baharata, bibere ağırlık verici, sürekli salça, turşu yiyen gebelere birçok rastlanmaz. Dolayısı Ile beslenmelerinde tek sorun yoktur şayet diğer etmenler başka bir deyişle hormonel, bebeğin rahim (döl yatağı) içerisinde büyüyüp aşağı ekstremiteye, bacaklara stress yapması, kan dönüşüne stress yapması, beslenme değişikliklerinde aşerme, hamilelik kusmaları vs. hamilelik esnasında hemoroidi tetikleyen faktörlerdir” diye konuştu. Hamilelikte meydana iştirak eden hemoroidin normal doğum inşa edilmesi şeklinde ve doğum esnasında uzunca

devam eden ıkınmalar anında tromboz olarak bilinen tek komplikasyona neden olacağını ifade eden Dr. Kadıoğlu, lohusalık halinde da tek takım sorunlar yaşanabileceğini, bu dönemlerde medikal rehabilitasyonu cerrahi rehabilitasyona yönelik düşünmenin daha gerçek olacağını iletti.Hamile kadınlara ‘içiniz huzurlu etsin hemoroid de olsa tromboz da olsa bunların bebeğe tek zararı yoktur’ iletinini verici Op. Dr. Kadıoğlu, “Gebelik sürecinde hemoroidin görülmesinin tek nedeni günden güne rahmin büyümesi, büyüyerek de bacaklardan iştirak eden toplardamara stress yapmasıdır. Bu baskıdan ötürü kan bacaklarda varise ne sebeple olar benzer biçimde de makatın içerisinde atar, toplar damar ağızlaşması meydana iştirak eden tek cins varis meydana iştirak eden hemoroidin rahatsızlık duruma gelmesine ne sebeple olur. Tek diğer faktörde hormonel olarak bağlantı dokusunun gevşemesi. Hamileliğe yapılan vücut aşağı ekstremitede de bağlantı dokusu, adele gevşemesine ne sebeple olur. Bu da hemoroidin gelişmesi için tek diğer neden. Tek ötekisi beslenme esasen bozuluyor. Daha doğrusu değişiyor, etrafsal faktörlerin, beslenmenin değişmesi esasen hemoroide ne sebeple olur. Kusmalar, aşermeler farklı besinlerle, besin takviyeleriyle bebeği büyütme, değişikliklere sokak açıyor. Bu da sindirim sisteminde hemoroidin gelişmesine ne sebeple olabilir” diye konuştu.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın