Sohbet'e Giriş

Hakkari Çölemerik Kalesi ile ilgili yararlı bilgiler


Hakkari Çölemerik Kalesi ile ilgili yararlı bilgiler

Medrese Hakkari’nin Gülereş semtinde bahçeler içerisinde tek dere kenarında koltuk almaktadır.
Bu zaman kocaman ölçüde yıkılmış meydana gelen medrese Hakkari Beylerinden ayni sürede Kanuni padişah Süleyman ve II.Selimin mahzeretine nail olmuş Zeynel beyefendi aracılığıyla yaptırılmıştır. Zeynel Beyefendi 1560-1578 seneleri arsında Hakkari Beyliğinde kalmıştır. Büyük Ihtimal medreseyi bu tarihler içinde yapmıştır. İranlılarla yapılmış olan tek savaş esnasında 1585 senesinde marendde şehit düsen Zeynel Beyefendi’in naşı 1587 de Çölemerike nakil edilerek bizzat yaptığı medresenin avlusuna gömülmüştür.
Medrese kuzeyindeki güney doğrultusunda 22.20×117.20 m. ölçülerinde dikdörtgen tek sahaya oturmaktadır. Bu zaman temiz olarak kalmadığında tasarınını inşa etmek olası değildir.

Fakat ortada tek avlu ve bunun 4 tarafına sıralanan medrese odaları koltuk anlaşılabilmektedir. Kuzeyindeki kösesinin ortası avluya gitmekte, giriş kısmının 2 yerinde köselerde birer oda koltuk almaktadır. Bunlardan kuzeyindeki batıdaki Zeynel Beye ilişkin mezarın koltuk aldığı oda olabilmektedir. Avlunun meydana geldiği ve bati kenarlarında ikişer, güney tarafında üç oda koltuk alır. Odalar kare ve dikdörtgen tasarılı olup üstlerinde beşik tonuz ile örtülüdür. Medresenin tamamında moloz tas ve yontma taslar kullanılmıştır.
Ayrıca medresenin çevrelerinde tek takım süslemeli yapı parçalar ile çoğu kırılmış kabir taşlarına rastlanmıştır. Medresenin kazı ve restorasyonu yapıldığında Hakkari mühim tek yapısına kavuşmuş olabilir.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın