Sohbet'e Giriş

HABERCİLER KESINLIKLE GÖRMELİ VE FİNAL, KLİŞELERE TESLİM

HABERCİLER KESINLIKLE GÖRMELİ VE FİNAL, KLİŞELERE TESLİM

“Gizli Dosya” “haberin mutfağı”nı konu meydan filmlerden. Haberin izleyici önüne çıkmadan öncesinde hangi aşamalardan geçtiğini detaylarıyla ele alıyor; Mapes’in başına dert olacak sıkıntıları eskiden farkettiriyor. “Gizli Dosya” önce kısmında bilhassa habercilere, “Haberi o şekliyle kullanır mıydım, kullanmaz mıydım?”diye sorduruyor. İkinci kısmında ise iktidar-medya ilişkileri ve bunun habere, habercilere yansımasına odaklanarak perspektifini geliştiriyor.
“Gizli Dosya”nın iyi yanı, yakın tarihin enteresan gazetecilik olaylarından bir tanesini karşımıza getirmesi. Cate Blanchett ile Robert Redford benzeri yıldız oyuncuları ve sürükleyici kurgusuyla sonuna civarı ilgiyle izleniyor. Fakat yöneten James
escort mersin
Vanderbilt’in önce filminde çok şeyi üst üstüne anlatma talebi, finale gerçek klişe sahnelere yönlendiriyor filmi. Karakterler gazetecilik ve etik dersi vermeye başlıyor, bilhassa Dan Rather üzerinden filmi lüzumsuz bir duygusallık kaplıyor. Vanderbilt, senaryosunu yazdığı “Zodiac”ta meydana geldiği benzeri “daha az Hollywood, fazladan karanlık”deseymiş keşke, o süre daha güzel bir film olabilirmiş. Fakat bu haliyle de berbat değil. Bilhassa haberciler kaçırmasın.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın