Sohbet'e Giriş

Gothic Metal Nedir ile ilgili yararlı bilgiler

Gothic Metal Nedir ile ilgili yararlı bilgiler

Goth Metal (Gothic Metal de denir) doom metal, heavy metal ve orjinal gothic tarzının arasındaki geçiş gibidir. 1990´ların nihayetinde Avrupa ve A.B.D. topraklarında meydana çıkan bu tarzı esasında kategorize etmek çok kolay değildir. Bir Takım dinleyiciler ve müzisyenler, metalin konsepti ile ilgili çok katıdırlar; onlar amaçlı belli bir çeşit ve o türlerin aşağı kolları vardır. Ancak bir takım dinleyiciler ve müzisyenler de bu şekilde ayrımlara sonuna civarı karşın çıkarlar. Metal ezgileri barındırmayan türlerden etkilenip, onları metal ile harmanlayan bir türdür gothic metal.
Aslında Gothic metal; Celtic Frost, bir kaç sene ardından Paradise Lost ve Theatre Of Tragedy benzeri, kadın vokal, melodik klavye ve zor doom riffleri kullanan gruplardan evrimleşmiştir.

Type O Negative, My Dying Bride ve Anathema benzeri gruplar da basit olarak insanı ürperten klavye ezgileri ve zor hüzünlü havasıyla uyarı çeker. Kadın vokalleri ve death metal gırtlağıyla metal tarihinin önce gothic şarkısı olarak Paradise Lost´un gothic albümündeki benzer adlı “Gothic” gösterilir. Albüm, The Gathering benzeri gruplara üstelik Paradise Lost´un kendisine dahi esin kaynağı olmuştur.
Theatre of Tragedy, Tristania ve Sins Of Thy Beloved benzeri Norveçli gruplar, esasen müziğin var meydana gelen karanlık ve iç acıtan havasına eşsiz vokaller ekleyerek goth metali bambaşka boyutlara taşıdılar. Ortaçağa ilişkin klasik öğelerin de-Gregorian İlahi koroları, kilise orgları, yan flütler, viyolonlar ve operatik kadın vokaller- eklenmesiyle doom metal riffleriyle bezenmiş meydana gelen müzik, bizzat dayanıklı yapısının üst kısmına bir kat ek olarak çıkarak büyüleyici bir tarza dönüştü. İskandinav Goth Metal olarak malum stil sık black metale kaymasıyla birden çok çeşit dinleyicilerinin ilgisini çekti.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın