Sohbet'e Giriş

Göğüs yaralanmalarıyla ilgili yararlı bilgiler


Göğüs yaralanmalarıyla ilgili yararlı bilgiler

üm uzuv yaralanmalarında olduğu benzeri göğüs yaralanmaları da vurma, çarpma, darbe sonucu oluşur ve ilkyardım uygulamaları tarafından 2 başlıkta ele alınabilir.
Kapalı göğüs yaralanmaları:Üstteki deri dokusu sağlamdır. Fakat vurma, çarpma, darbe sonucu derialtı dokusundaki hasar sebebiyle morarma, ağrı, kaburga kemiklerinde (kostalarda) kırıklar ve akciğerde yırtılma-yaralanma görülebilir. Bununla Beraber travma olmaksızın kuvvetli kuru öksürük sonucu olarak da akciğerlerde yaralanma buna bağlı olarak da kapalı göğüs yaralanması meydana çıkabilir.
Belirtileri:
– Kuvvetli göğüs ağrısı,
Solunum güçlüğü,
Öksürme ile kanlı balgam veya tükürük gelmesi.
İlkyardım: Bu belirtiler görüldüğünde birey anında hastaneye götürülmelidir.
Açık göğüs yaralanmaları: Bıçak, şiş, mermi benzeri delici cisimlerle veya kaburga kemiği kırıklarında, kırık uçların göğüs duvarını delmesiyle meydana çıkar.

Belirti ve bulgular:
Yaralanan alanda solunumla beraber görülen veya yükselen kuvvetli ağrı,
-Öksürükle kan gelmesi (hemoptizi),
– Eksik oksijenlenme sebebiyle mukozalarda morarma (siyanoz)
Kan basıncında düşme
KAPALI GÖĞÜS YARALANMALARInda birey olabildiğince kısa zamanda hastaneye nakledilmelidir. Yarısı oturur pozisyonda!
* YELKEN GÖĞÜS söz konusuysa, o taraftaki kol 45 derecelik açıyla göğüs üst kısmına kapatılır. Üçgen sargı bezi ile kol vücuda derin bir soluk aldırdıktan hemen ardından bağlanır. Hasta Kişi yarısı oturur pozisyonda hastaneye götürülür.
* AÇIK GÖĞÜS YARALANMALARInda, öncelikle açık yara kapatılarak içeriye gökyüzü emilimi engellenmelidir. Bunun amaçlı rastgele bir temiz, delik olmayan plastik/naylon torba, aluminyum folyo (sigara veya çikolata ambalajında yer alan) veya nemli sık sık dokunmuş bir kumaş parçası kullanılabilir. TIKLA
Eğer plastik/naylon kullanılacaksa: Yara üst kısmına kapatıldıktan hemen ardından 4 bir tarafı flasterle vücuda yapıştırılır. Fakat bir köşesi açık bırakılır. Ondan hemen ardından yelken göğüste olduğu benzeri sabitlenerek ve benzer pozisyon verilerek hastaneye götürülür.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın