Sohbet'e Giriş

Go east young man

Go east young man

BAŞLIKTAKİ “Doğu’ya git çocuk adam” lafı, Geçmiş zamanda Batı’ya hücum senelerinde Amerika’da çıkan bir gazetenin başyazısında atılmış meydana gelen “Go west young man” (Batı’ya git çocuk erkek) başlığının bugünün koşullarına uydurulmuş biçimidir.
O vakitlerde Batı’ya gitmek, insanın gelişmesi ve özgürleşmesi amaçlı şart sayılıyordu. Batı’ya gitmek (Go west young man), tesis evresinde “manifest destiny” isimli bir yazı de ortaya çıkarmış ve Batı’ya gerçek gitmeyi tesis asalları altına almış bir ülkenin ideolojisi haline gelmişti.
Economist Mecmuası şimdi yaptığı değerlendirmede, 21’inci asra damgasını “Go east young man” (Doğu’ya git çocuk erkek) sloganıyla anlam edilen yepyeni ideolojinin vuracağını söylüyor.
Batı kritik bir çöküş içerisinde. Geçen Zaman yazdığım benzeri, Amerikan rüyası çoktan sona ermiş vaziyette. Amerikalıların yalnızca yüzde 30’u ülkelerinin gerçek yöntemde meydana geldiğini düşünüyor. Bu oran İngiltere’de yüzde 31 seviyesinde, Fransa’da ise yüzde 26’da.

Ama benzer konuda Çin’de oran yüzde 87, Brezilya’da yüzde 50, Hindistan’da ise yüzde 45. (PEW Research Center’ın yaptığı araştırmadan aktaran The Economist Mecmuası 18 Aralık sayısı.)
Eğer dünya tarzları konusundaki yanlışlar yapılmamış olsaydı Türkiye’de de bu oranın Çin civarı olmasa dahi hayli dik olacağını söyleyebilirim.
Doğu hem bir kavram olarak hem bir dev reel politikaekonomi tarafından yükselmeye başladı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın