Sohbet'e Giriş

Global yepyeni düzen kurulurken Türkiye

Global yepyeni düzen kurulurken Türkiye

GLOBAL yepyeni hayat düzeni hepimizin gözleri önünde kurulurken, Ülkemiz esasında bu düzenin kurulmasında ön tasarıda koltuk alıp bir model ülke olarak yepyeni düzenin öncülerinden olabilecekken, şah mat yapmasına birden çok hamle kalmışken son olarak hata adımları üst üstüne attığı amaçlı bizzat mat olmuş satranç oyuncusu benzeri evrensel yepyeni düzenin kurucu ülkeleri içinde olamadı, dışlanma sürecine girdi.
Amerika ve Rusya, eskinin MAD (deli) dünyasında meydana geldiği benzeri bir evrensel istikrar düzenini tekrar denemek üzereler.
O düzeni ifade eden MAD, deli manasına gelse de esasında delilikten bir sürü uzak bir hayat sistemiydi. MAD in açılımı “Mutually Assured Destruction”dı. Başka Bir Deyişle ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI ve Rusya birbirlerini karşılıklı olarak yok edecek silahlara sahip oldukları amaçlı çıkan sıkıntıları savaşarak değil diplomasi yöntemiyle çözüyorlardı. Hayat tarihinin

en zalim casus savaşı, bu MAD düzeninde yaşanmıştı. Suriye sebebiyle bu eskiyen düzenin geriye gelmesi olasılığı var.
Son 24 saatte İran ile ilgili atılan adımlar da bunu gösteriyor. Putin Tahran’ı ziyaret edecek. Başkan Obşayet, İran Cumhurbaşkanımız ile New York’ta Bm’de müzakereyi tasarılıyor. Bu görüşme, iki ülke içinde 1979 seneninden, başka bir deyişle İran Devrimi’nden ardından o seviyede ifade edilecek önce görüşme olacak. İki önder bu konuyla alakalı yazıştılar, müzakereyi istiyorlar şayet ikisi de endişeli. Bu yüzden o müzakerenin bir koridor müzakeresi olarak tertip etmesine çalışılıyor.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın