Sohbet'e Giriş

Gizli servetlerin hesabı

Gizli servetlerin hesabı

Amerikalı yazar F. Scott Fitzgerald “Zengin Çocuk” isimli hikâyesinde şu şekilde yazar: “Sana çok zenginlerle alakalı bir birşey söyleyeyim. Onlar senden ve benden farklıdır… Kalplerinin derinliğinde bizden daha sıkı olduklarına inanırlar çünkü biz yaşamın mükafatlarını ve sığınaklarını kendimiz keşfetmek zorundaydık… Onlar farklıdır.”
Burada sıkı olmanın mahaline imtiyazlı olmayı koyup, bu imtiyazların esasında onlara ilişkin sorgulanamayacak haklar olduğuna inandıklarını söyleyebiliriz. En malum romanı Harika Gatsby’de Fitzgerald, ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’deki Kocaman Buhran öncesi zenginliği konu edinir. O süre ile eşitsizlik probleminin gittikçe hayat gündemini daha çok işgal ettiği, bu sebeple oturmuş demokrasilerin siyasal düzenlerinin altüst meydana geldiği bu sabah aralarında benzerlikler çok. ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI örneğinde, bugünkü ciro dağılımı, o döneminkiyle hemen hemen aynı.

35 ülkede şubesi yer alan Mossack-Fonseca isimli Panamalı haklar bürosunun belgelerinin ele geçirilmesiyle meydana dökülen gerçekler birçok seviyede ele alınmayı gerektiriyor. Dokümanların sergilediği önce hakikat vergi cennetlerinde bir hesaba yönelik, 7.6 trilyon dolar tutan zenginlerin aynen Fitzgerald’ın dediği benzeri bizzat kendilerini çok ayrı bir kategori olarak görmeleri. Yaptıkları her şeyin yanlarına kalacağına, daha doğrusu kalması gerektiğine konusunda de köklü inançları var.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın