Sohbet'e Giriş

Gıdaları korumak amaçlı niye donduruyoruz ile ilgili yararlı bilgiler

Gıdaları korumak amaçlı niye donduruyoruz ile ilgili yararlı bilgiler

Bugün çoğalış anında hemen her hanede buzdolabı var. Gündelik gıdalarımızı bozulmasınlar diye buzdolabında saklarken, uzunca zaman saklayacaklarımızı da buzluk ya da derin dondurucu dediğimiz bölümüne koyuyoruz. Gıdaların normal gökyüzü koşullarında bozulmalarının sebebi, bu ortamda gıdada yer alan bakterilerin, mikropların özetle mikro organizmaların gelişerek faaliyetlerini sürdürmeleridir.
Gıdaları soğukta ya da dondurarak muhafaza en çok müracaatlan ve püf noktaları meydana gelen yöntemlerdir. bu sırada gıda muhafazasında zıddı yol da vardır. Isıtarak muhafaza ve kurutma benzeri. Üstelik turşu kurmak dahi tek muhafaza yoludur. Dondurarak muhafazaya geçmeden öncesinde pastörizasyon, sterilizasyon benzeri sık ismini duyduğumuz ya da etiketlerin üstlerinde gördüğümüz terimlerin anlamlarına tek bakalım.
Gıdaları daha sağlam kılmak için tatbik edilen yöntemlerden pastörizasyon ve sterilizasyon ısıl uygulama ile muhafaza manasına gelmektedirler. Sterilizasyonda gıda 100 derecenin üstünde ısıtılır. 100 derecenin altındaki ısıl uygulamalar ise pastörizasyon ismini alır. Her 2 yolda de emel daha işin en başında bakteri ve mikropları öldürmektir.
Hangi yolun uygulanacağını gıdanın asit hali belirler. Asit oranı pek gıdalarda bakteri ve mikropların ısıya dirençleri azalır. Bunun amaçlı düşük asitli gıdalar sterilize edilirlerken fazla yüksek asitli gıdalar pastörize edilirler.

Ne var ki sütte durum farklıdır. Süte pastörizasyon işleminin uygulanmasının asıl amacı sağlam tek ürün elde etmekten ziyade verem mikrobunu öldürmektir.
Kurutarak saklamada, su ortamdan uzaklaştırılır. Böylelikle bakteri ve mikropların gelişmesi önlenir, biyokimyasal tepkiler en üye indirilir. Ne var ki yeniden de tek takım kimyevi tepkiler oluşur ve şunlar da nitelik koyulaşmasına ve gıdanın acılaşmasına sokak açarlar.
Soğukta muhafazada, gıdanın hücre suyu, en pek donma noktasına civarı soğutulur. Meyve ve sebzelerde bu hararet +4 ile -2 derece içerisindedir. Bu yolun en yaygın kullanma yeri buzdolabıdır ve dondurarak muhafaza ile karıştırılmaması gerekir.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın