Sohbet'e Giriş

Genom olmadı e-kimlik verelim

Genom olmadı e-kimlik verelim

Baltık güzeli Estonya’nın nüfusu topu topu 1.3 milyon. Şayet rengarenk bir nüfus. Tarihteki göç ve istilalar sebebiyle öyle bir harmanlanmış ki, homojen bir ırk kalmamış. Her çeşitli etnik dokunuş mevcut; İsveçli, Danimarkalı, Alman, Polonyalı, Rus. Bu sebeple tipik bir Estonyalı hemen hemen tüm Avrupalıları temsil etmekte. İşte bu mimari, akıllarına bir düşünce getiriyor: “Bir gen bankası kurup, 1 milyon kişiden DNA örneği toplayalım, ardından bu kımetli gen havuzunu insanlığın hizmetine sunalım.”2000 senesinde Estonya Genom Projesi hazırlanıyor. Nüfusa dayalı bilimsel bilgi bankasında bir araya gelen genetik mülkiyetin evrensel araştırmalara açılması amaçlı kanun çıkarılıyor. Amerikan EGeen International şirketiyle protokol yapılıyor

Estonyalının genetik şifresi tıbbi araştırmalarda kullanılmak üzere pazarlanacak, bu kocaman gen havuzu yardımıyla bir takım hastalıklara karşın ilaç geliştirmek amaçlı yeteri kadar profil elde edilmiş olacak. Olacaktı da olmadı! Genetik kodların ilaç şirketlerine satışını etik dışı ve her çeşitli suiistimale açık meydana geldiği amaçlı riskli bulanlar çıktı. Estonyalılar, insaniyet yerine kan örneğini vermeye inandırma edilemedi. 10 senede 1 milyon misal toplanması planlanıyordu şayet 2009 seneye gelindiğinde sayı fakat 40 bini bulabilmişti. EGeen anlaşmayı feshetti. Genetik hizmet serüveni tamamlandı.
Mini mini AB ülkesi Estonya hemen yabancı bir maceraya atılıyor. Hayat halkına “elektronik oturum” hakkı verici önce ülke olmaya soyunuyor. Tamam bir AB ülkesinde oturumu hakkı değil şayet, önce bakışta çekici geliyor. Yoksa “saadet zinciri” dümeni mi var duygusu de uyanmıyor değil gerçi.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın