Sohbet'e Giriş

Geleceğin ‘doktoralı işsiz’leri anlatıyor

Geleceğin ‘doktoralı işsiz’leri anlatıyor

2 Eylül’de çıkarılan kanun kararında kararname (KHK) ile Yükseköğretim Yasayi’na ilave eden bir madde, 15 bin denetim görevlisinin geleceğini değiştirdi. Yepyeni KHK ile hiçbir başkalık gözetilmeksizin bütün ÖYP’li denetim görevlileri 2547 sayılabilir yasanın 33/a maddesinden 50/d maddesi kapsamına geçirildi. Başka Bir Deyişle kadroları, işleri ellerinden alındı. Laf konusu atılım FETÖ ile uğraş alanında yapıldığı amaçlı 15 bin akademisyenin yaşamına, neticeleri kritik olacak bir imzasını atılmış oldu.
Gün geçmiyor ki “Terörle maçın yanındayız, aramızda FETÖ’cü olanlar varsa işlem yapın, ihraç edin; ancak kazanılmış haklarımızdan yoksun etmeyin”diyen 15-20 mektup almayalım.

Özellikle akademik yaşamları süresince hem bir Kemalist hem bir FETÖ’cü kadrolaşmalar aracılığıyla mobbinge uğramış, hemen ardından tek umut olarak ÖYP’ye sarılmış ve 15 Temmuz gecesi darbeye karşın uğraş vermiş akademisyenler yazıyor.
Misal Denetim Görevlisi Hasan Ali Diken şu şekilde anlatıyor: “Daha öncesinde cari usulle asistan alımı yapan bir üniversiteye başvurmuştum. Ön değerlendirmede ‘birinci’ sırada olmama nazaran, kadro ‘ısmarlfakat’ meydana geldiği amaçlı, hak etmeyen bir birey asistan olarak alındı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın