Sohbet'e Giriş

Gazlı içecekler bağımlılık yapıyor


Gazlı içecekler bağımlılık yapıyor

Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık, gazlı içeceklerin, her tüketildiğinde daha çok tüketme talebi uyandırarak bağımlılık yaptığını ve natürel olmayan sentetik tek içeceğin fazla tüketiminin başlı başına çok kocaman tahribatlara neden olduğunu bildirdi.

Uyanık, yaptığı sözlü olmayan açıklamada, gazlı içeceklerin imalatı esnasında su, meşrubat şurubu (fruktoz) ve karbondioksitin karıştırılmasıyla “karbonasyon” ismi verilen işlemin yapıldığını anlatarak, bu işlemde kullanılan karbondioksitin, meşrubatların gazlı özellik kazanmasını sağlayarak, içilirken kabarcıklı tesiri oluşturduğunu belirtti.

Gazlı içeceklerin içeriğindeki tatlandırıcı, antioksidan, boya ve aroma benzeri katkı maddelerinin de sorgulanabileceğine dair Uyanık, şunları kaydetti:

“Gazlı içeceklerin zararı, içerisinde yer alan karbondioksitten değil; her tüketildiğinde daha çok tüketme talebi uyandırarak bağımlılık yaratmasıdır. Organik ve natürel olmahemen yan, hem tek de sentetik meydana gelen tek içeceğin fazla kullanımı, başlı başına çok kocaman tahribatlara sebep olur. Hayat Sıhhat Teşkilatı ve Avrupa Rahatsızlık Tedbire ve Muayene Merkezi, içecekler konusunda, bilhassa de kafeinli enerji içecekleriyle alakalı çalışmalar yapmış, milletçe sıhhatini etkileyecek seviyede olduğuna konusunda raporlar yayınlamıştır. Ikazcı tesir yapması ve belli bir süre olarak performans artırıcı özelliğiyle tanıtılan ve özendirilen bu içeceklerin gençler, üstelik çocuklar aracılığıyla fazla miktarda tüketilmesi, tek takım ülkelerin önlem almasına neden olmuştur.”

Uyanık, meyve suyu mahaline de meyvenin kendisini tüketmenin daha sıhhatli olduğuna dikkati çekerek, meyvelerin tüm olarak sindirim sisteminden itinalı emildiğini ve vücuda daha çok fayda sağladığını açıklismi.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın