Sohbet'e Giriş

Futbol yalnızca futbol değilmiş sahi


Futbol yalnızca futbol değilmiş sahi

Televizyon ekranlarına yansıyanlar, mücadeleden ve sonucundan ziyade onlarca bireyin alana inmesi, havalarda uçuşan sandalyeler, yaralanan bireyler, maç izlemeye giden kişilerin korkmuş yüzleri ve kaçarken görüntülenen özel güvenlik görevlileri oluyor.
Olaylar duyulur duyulmaz ismi geçtiğimiz isim, Beşiktaş yandan içerisinde bulunan bölünmenin amili konumunda meydana gelen Çarşı grubunun ismiydi. Bu izlenime, Çarşı sempatizanlığı dillere destan isimlerin hadiselerden anında hemen ardından Milletçe TV’ye verdiği demeçler de ne amaçla oluyor. Bununla Birlikte maçların 34. dakikasında slogan atma, “Her yer Taksim Semti her yer direniş” diye bağırma edimlerini gerçekleştirenler de, Seyahat olaylarında güvenlik güçleriyle en katı çatışmalara girenler de onlar olmuştu.
Çarşı grubunun ağzı kalabalık, tumturaklı laflan hemen yan yana getirmeyi beceriyorlar. Açıkça sola yakın politik görüşlerini Tophane delikanlısının ağzıyla anlam edip “Kuşçu Baba” retoriğiyle süsleyebiliyorlar. “…En harika

rekabetin her süre maneviyatta yaşanması gerektiğine daima inandık” benzeri “yerel değerlere, maneviyata” göndermeler yapan ifadeler kullanıyorlar ama amblemlerinin tam ortada yerindeki “A”yı, anarşizmin simgesi meydana gelen işaretle taçlandıracak civarı literatür de biliyorlar. Politik görüşlerini açıkça sergilemeleri, siyasallaşmış olmaları Beşiktaş taraftarını bölmüş ve karşıtını yaratmış görünüyor: “1453 Kartalları.”
Futbol ve kuvvet oldum mümkün tartışılır. Holiganizm, şike, taraftarın hastalıklı aidiyet biçimleri, futbolun hemen yan etkisi, kabul görmeyen sonucu değil, tabiatı gereğidir.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın