Sohbet'e Giriş

Fotoğraf, Kuvvet ve Vefat Üzerine

Fotoğraf, Kuvvet ve Vefat Üzerine

Fotoğraf pekçok sebeple var, olageldi. Fotoğraf neler söylemedi ki “oradaydım, bu hakikat, ben yaptım, onlar inşa etti, işte biz, mutluyum, boşuna değil, sevildim…” Liste çılgınca uzayabilir. Peki, nerede, ne süre ve hangi benzerliği ile öldüren bir araç; tabanca ile ismi anılır oldu? Büyük Ihtimalle resmin buluş edildiği dönemde bu manaya sahip meydana geldiği düşünülmüysilahlı kuvvetler. Fotoğraf; kimyasallar, büyü, resmi öldürecek buluş kavramları çevresinde gezerken akla gelmeyen bir beraberlik, benzerlikti silahlarla ilişkisi. Fotoğraf makinesi buluş olmasıyla resmin bir takım sorumluluklarını hızlıca üst kısmına almıştı. Bu vazife tesliminde akla gelmeyen bir misyonu de mi üstlenmişti? Yoksa bu vazife değişimi fotoğraf makinesine fazladan yakışan bir ilişkiyi mi ortaya çıkarmıştı?

Evet. Çoğalış ressam kendisinde tabancası hatırlatmayan; yağları, fırçaları, tuvalleri ile kendisine yakışmayan bir manası fotoğraf makinesine devretmişti. Zapt etmek, biriktirmek, durdurmak, ölümsüz kılmak, ölümü anımsatmak, ve benzeri. görevler fotoğraf makinesinindi çoğalış.
Fotoğraf pekçok özelliği ile insanda koruma mekanizması benzeri çalışır. İnsanlar önceden ressamlara verdikleri bu işlevi çoğalış daha çabuk, daha pratik gerçekleştiren fotoğraf makineleri ile bizzat üstlerine devraldılar. İlerleyen bilişim ile kullanıcısı olmanın kolaylaştığı makineler ile kullanıcıları isteklerini (zapt etme, sakinleştirme, yaratma, sahip olma, biriktirme ve benzeri.) bizzat başlarına rahatlıkla yapabilir oldular.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
: ,

Sizde Yorum Yapın