Sohbet'e Giriş

FIRSATLARI NE SEBEPLE KAÇIRDIRK?

FIRSATLARI NE SEBEPLE KAÇIRDIRK?

Atatürk bu kocaman uzlaşmanın sistemsel temellerini attığı takdirde yıllardır bunu başaramadık ve iki yön yakınlaşmak mahaline birbirinden uzaklaştı. Bunun nedenlerini sıkı anlamamız ve tekrar benzer yanlışı yapmamamız gerekiyor.
Ölümünden daha sonra onun yerine davranış eden pekçok birey, Atatürk ilkelerini anlamadı. Seküler olmayı, “dindara karşıtlık” benzeri tanımladılar. Halbuki seküler düzenin, insanın bizzat inancını en sıkı, en bağımsız içinde bulunabileceği rejim olması gerekirdi.
Açıkça söylemeliyim ki, seküler düzenin koruyucusu meydana geldiğini söyleyen pekçok iktidar çağında dindarlara sıkı yaklaşılmamış ve onlar pekçok natürel haklarından yoksun edilmişlerdir.
Cumhuriyet’e inanan ve Atatürk’ü seven vatandaşlar, bu hatayı görüp itiraf etmeliler ki AK Parti iktidarında yaşanılanları daha sıkı anlayabilsinler. AK Parti bu haksız düzene gerekli olan ayarı sunmak ve dahası Cumhuriyet’i rayına oturtmak amaçlı iktidara geldi, inançlı insanlara çoktan hak ettikleri önemi verdi ve onların önünü açtı.

İktidarın önce senelerinde benim benzeri pekçok seküler insan, bu nedenle iktidarı alkışladı ve Erdoğan’a dayanak verdi.
Büyük Ülkemiz formülümüzden, başka bir deyişle “çağdaş, demokratik, seküler ve Müslüman” unsurlardan meydana gelen formüldeki unsurlardan bir tanesi olmadığında sistem krize giriyor ve tıkanıyor.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın