Sohbet'e Giriş

Fındık kabuğundan kanser ilacı üretilecek

Fındık kabuğundan kanser ilacı üretilecek

Giresun Üniversitesi (GRÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Kısmı Başkanı Doç. Dr. Murat Kaya, fındığın içi civarı, çok değerli meydana gelmesine nazaran kabuğunun olması gerektiği kadar değerlendirilmediğini ifade etti.

Ülkemiz’de fındık kabuğunun ısınma amaçlı kullanıldığını vurgulayan Kaya, “Oysa fındığın kabuğu da ürünün içi civarı değerli. Belki de içinden daha değerli. Biz olması gerektiği kadar kıymetini bilmiyoruz. Bu Şekilde kımetli üründen daha çok yararlanmak mahaline, yalnızca ısınma amaçlı olarak faydalanarak öyle ki ziyan ediyoruz” dedi.
Fındık kabuğundan kanser ilacı üretmek amaçlı proje hazırladıklarını belirten Kaya, şu şekilde konuştu:

“Fındık kabuğundan, yeryüzünde kullanılan 5 antikanser ilacından birinin etkin maddesi meydana gelen ‘paklitaksel’ imalatı olası. Paklitaksel imalatı amaçlı ‘Fındık Kabuklarından Makro Düzeyde Paklitaksel ve HMF Eldesi Projesi’ hazırladık. GRÜ Kimya Kısmı Öğretim Azasi Yrd. Doç. Dr. Saim Topçu ve Düzce Üniversitesi Öğretim Azasi Doç. Dr. Halil İbrahim Mücadele ile hazırladığımız projede bu hedefimize erişmek amaçlı çalışacağız.”

Proje alanında bir an önce fındık kabuğu örneklerinde paklitaksel ve farklı türevlerinin izole edilmesi amaçlı uyumlu yolun belirleneceğini belirten Kaya, belirlenmiş bu yolların makro düzeyde numunelere uygulanarak yöntem ve yolların kullanılabilirliğinin test edileceğini anlattı.

Kaya, projeyle fındık kabuğundan paklitakseli izole faktörün yanında, olan bölümünden da kocaman oranda endüstriyel girdi meydana gelen Hidroksimetil Furfural (HMF) ele geçirilmesi de amaçlandığını belirterilave, şu şekilde dedi:
“Böylelikle fındık kabuğuna ilave bir katma ölçüt oluşturulmasını amaçladık. Ülkemiz’nin kanser ilaçlarının etkin maddeleri yurt dışından ithal ediliyor. Proje başarıyla tamamlandığında Ülkemiz çoğalış etkin maddeleri ithal etmek zorunda kalmayacak Böylelikle dışalım amaçlı her sene ödenen kritik kaynak ulusal ekonomiye kazandırılmış olunacak.”

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın