Sohbet'e Giriş

Ezber bozan bir durum: Erzurum

Ezber bozan bir durum: Erzurum

YENİ Anayasa Platformu’nun il il dolaşarak halka yeni Anayasa taleplerini sorduğunu ve kurulacağı bildirilen aşağı komisyonda değerlendirilmek üzere “1 milyon talep” sloganıyla yöntemine aynı ritimde devam ettiğini geçtiğimiz yazımda anlatmıştım. Kars’ta gerçekleşen randımanlı ve duyarlı toplantı birçok açıdan öğretici oluyor benim adıma. Ama Kars’a “öğretici” diyecek isek, Erzurum’a uyumlu düşecek tek sıfat “şaşırtıcı” olabilir. Baskıcı ve mutaassıp dokusu ile bir şehir efsanesi halini almış Erzurum’dan “kadın-erkek eşitliğinin yaşama geçirilmesini” talep eden erkekler dahi çıktı diyeyim, siz anlayın.
“Taşrada darbe demek, hayatınızın kayması demektir” diyen bir konuşmacı; 80 darbesiyle ne türlü okulunu ayrılmak zorunda kaldığını ve altı-yedi kardeş ne türlü açlığın eşiğine geldiklerini anlattığında “askeri vesayet” olarak

bilinen şeyin laf kalabalığından ibaret olmadığını yine, iliklerimize civarı hissettik.
50 yaşlarında eğitimci bir bayan laf alıp “darbeci askerlerle uğraşın ama darbeci ailelerle de yüzleşin!” dediğinde ise resmen afalladık. “Ben alanda birçok yerde öğretmenlik yaptım. Kaç çocuğumu, kaç öğrencimi ‘aile meclisi’ kararıyla töre cinayetlerine kurban verdim biliyor musunuz? Öğrencilerimin yaşamına darbe vuran ‘aileler’ ile de hesaplaşan bir sistem talep ediyorum.” Bunu söyleyen başörtülü bir kadındı bununla birlikte.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın