Sohbet'e Giriş

Evlenmek mi? “Ev”lenmek mi? Evcilik mi

Evlenmek mi? “Ev”lenmek mi? Evcilik mi

Daha artık küçücük bir kız çocuğuyken önce hayal tohumları düşer beyne… Büyüyünce ne olacaksın? sualine verilen önce yanıttır: Anne! Erkeklerin düşüncelerini askerlik hayalleri süsleyedursun, kız çocukları çoktan prenses edasıyla dolaşacakları o kocaman güne hazırlanmaya başlamışlardır. Kadın olmak demek, izdivaç etmek demek, sevdiğin bir adamla benzer hanesi paylaşmak, zorluklara göğüs germek, genç sahibi olmak demektir… Bu hayalin içerisinde yabancı hiçbir ayrıntının barınmadığından güvenilir olabilirsiniz. Evim ne nitelik olacak, ne türlü bir yer kulübü alınacak, kaç havlunun kenarı dantelli, kaçı işlemeli benzeri ayrıntılar o genç dünyasının içerisinde yoktur. O civarı saf ve bir o civarı da durudur. Keşke daima öyle kalabilse o zaman konunun özüne odaklanmak çok daha pratik olurdu.

Son Zamanlarda, bahar ve yaz mevsimi demek düğün töreni sezonunun açılışı demek. Yaş icabı her yaz mevsimi o düğünden bu düğüne tatlı bir telaş başlıyor hayatımda. Ve böylelilikle da kocaman şatafatlarla yapılan bir dizi merasim ve öncesinde tanık olduğum bir alay telaş, koşuşturma, polemik, ayrılık, kavuşma… Nihayetinde gelinen o kocaman gün içerisinde gülümseyen simaların ardında keşfettiğim ve içimi acıtan üzüntü. Hayır, öyle zoraki nikah, ya da ütopik hikayeler değil nedeni… Sebebi o “evet” anına gelene civarı yaşananlar. Bir perde güpüründen çıkan tartışmalar. Son saniyeye civarı her 2 tarafı da geren tehditler…

Ben, evlenmeye hüküm verip bu kararı yakınlarına anlatan eşlere çok acıyorum. Zira o hüküm yakın çevreyle paylaşıldıktan daha sonra, yaşam tekrar genç çift için hiçbir zaman benzer kalamıyor. Sualler, sualler faslını geçtim; bir de sabır süreçleri başlıyor ki, nice seven vicdan bu süreçlerin sonrasında kırık yürekler olarak hayatlarına aynı ritimde devam ediyorlar.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın