Sohbet'e Giriş

ESP Her Yıl Binlerce insanın Yaşamını Kurtarıyor

ESP Her Yıl Binlerce insanın Yaşamını Kurtarıyor

ESP ülkemizde yepyeni tescil edilen bütün binek ve 1,3 tonun altındaki ticari araçlarda standart ekipman haline geldi.

ESP, AB ülkelerinde ise yepyeni tescil ettirilen bütün binek araçlar ve hafif ticari araçlarda zaruri oluyor.

ESP, indirilmeye sürülmesinden bu yana Avrupa genelinde 190.000 kazayı önleyerek 6.000’den pek insanın yaşamını kurtardı.

Bosch, sistemin seri üretimine geçtiği 1995 seneninden bu yana 100 milyon tane ESP üretimi gerçekleştirdi.

2014’te Avrupa’daki bütün yepyeni taşıtların yüzde 84’ü ESP ile donatılırken, hayat çapındaki bütün yepyeni taşıtlarda bu rakam yalnızca yüzde 59 seviyesinde kaldı.

Elektronikdenge programı; 1 Kasım 2014 itibarıyla Ülkemiz’de yepyeni tescil edilen bütün binek ve 1,3 tonun altındaki ticari araçlarda isteğe ilişkili olmaktan çıkıp standart ekipman haline geldi. Benzer sürede Avrupa Birliği ülkelerinde 1 Kasım 2014 tarihinden bu yana, 3,5 tona civarı brüt oto ağırlığına sahip bütün yepyeni tescil ettirilmiş binek otomobilleri ve hafif ticari otomobillerin patinaj tedbire sistemi ile donatılmış olması gerekmektedir. Aranjman, tek yıl ardından da öbür bütün araçlar amaçlı yürürlüğe girecek.

Emniyet kemerinin sonrasında en mühim oto güvenlik sistemi olma özelliğini taşıyan ESP, önem sıralamasında gökyüzü yastığını dahi geride bırakıyor. Bosch, 1995’te seri imalata başlangıcından bu yana 100 milyon tane ESP üretimi gerçekleştirdi. Avrupa’daki bütün yepyeni taşıtların yüzde 84’ü 2014’te patinaj önleyici sistem ile donatılırken hayat genelinde bu rakam yalnızca yüzde 59 oluyor. Bosch Ülkemiz Temsilcisi Steven Young; “Bağımsız araştırmalara yönelik, bütün taşıtların patinaj önleyici sistem ile donatılması şeklinde, yollardaki patinaj kaynaklı ilçelerin yüzde 80’e yakını önlenebilecek”diye konuştu.

Bosch Ülkemiz Temsilcisi Steven Young “ESP yaşam kurtarır. Bosch aracılığıyla gerçekleştirilen tek talihsiz kaza araştırması da sistemin yaşamsal ehemmiyetini meydana koyuyor. 2011 senesinde, ESP Avrupa Birliği ülkelerindeki otomobillerin yalnızca yüzde 40’ında takılı meydana gelmesine nazaran 33.000’den pek yaralanmalı kazayı önleyerek 1.000’in üstünde yaşam kurtardı. ESP, 1995’teki lansmanından bu yana, Avrupa genelinde 190.000 kazayı önleyerek 6.000’i aşkın yaşam kurtarmış oldu” diye konuştu.

ESP – Nihai derece fazla yüksek katma ölçüt sunan, tam olarak çok istikametli tek sistem

Kuru, ıslak, çamurlu, kaygan trafikte direksiyonu birdenbire kırmak sık sık önemli trafik kazalarıyla sonuçlanıyor. ESP, zeki sensörler faydalanarak arabanın hakikaten sürücünün yönlendirdiği yönde ilerleyip ilerlemediğini saniyede 25 kez karşılaştırıyor. Ölçülen değerlerin uyuşmaması şeklinde, patinaj önleyici sistem devreye girerek öncesinde motor torkunu düşürüyor. Bunun eksik kalması şeklinde, her tek tekerleğe farklı ayrı fren uygulayarak Otomobilin doğrultununu savunması amaçlı gereksinim duyulan karşın kuvveti yaratıyor.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın