Sohbet'e Giriş

ERÜ’de yumurtalık kanserine karşın antikor üretildi

ERÜ’de yumurtalık kanserine karşın antikor üretildi

ERÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Azasi Doç. Dr. Davet Şakalar, ANADOLU AJANSI muhabirine yaptığı bildiride, üniversite bünyesindeki GENKÖK’te kanser dair çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Antikorların kanser rehabilitasyonunda çok kullanılan yepyeni tek tedavi yolu olduğuna dikkati çeken Şakalar, “Biyoteknolojik tek ürün meydana gelen antikorların, yeryüzünde milyar dolar değerinde tek pazarı var. Biz de ülkemizde kullandığımız antikorların tamamını dışarıdan alıyoruz. Ülkemizde artık ticari olarak üretilen ve kansere karşın kullanılan tek antikor yok” diye sohbet etti.

Şakalar, tahmini 3 sene öncesinde TÜBİTAK’tan aldıkları proje alanında yumurtalık kanserine karşın antikor üretmeye çalıştıklarını belirterek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Laboratuvar ortamında 2 antikor ürettik. Bu antikorların kanser hücrelerince üretilen proteine bağlandığını da gösterdik. Hâlâ bu antikorların kanser hücrelerini öldürüp öldürmediğini test ediyoruz (preklinik iş). Sonraki aşamalarda ise mouse deneyleri ve muayenehane çalışmalar ifade edilecek. Bu antikorları şu açıdan önemsiyoruz; Ülkemizde kanseri hedefleyen antikor imalatını başarabildik. Türkiye’de bunu yapabilen az sayıda laboratuvar var, bunlardan biri de biziz. İleride bu antikorların ilaç olarak kullanılabilme potansiyeli var. Bununla Birlikte patenti alınıp ülkemize uygun fiyat katkı sağlama fırsatı da var.”

Sizde Yorum Yapın