Sohbet'e Giriş

Ermeni sorunuyla yüzleşmek

Ermeni sorunuyla yüzleşmek

BİR toplumun bizzat hafızasını veya bilinçaltını bir yükten kurtarması, vicdanını temizlemesi ferahlatıcı ve özgürleştirici bir iştir. Ancak arzu eder istemez kişilerin ve toplumların kendilerine yediremedikleri, geçmişlerine ilişkin kusurlarla/günahlarla/suçlarla yüzleşmelerini gerektirir. O sebeple kolay gerçekleşemez. Yüzleşilmesi istenen hakikat korkutucudur, sindirilmesi kolay değildir. Bu konularda başı çekenlerin işleri bu sebeple hiç kolay değildir. Gayretleri kesinlikle yaşamsal ret ve inat duvarına çarpar. Çoğu çağdaş toplumun, uluslaşma ismi verilen hayli Yorucu, kanlı, kuvvetli süreçten geçmiş toplulukların anında hepsinin dolaplarında bu türden hayaletler, iskeletler yer alır. Almanlarınki Musevi soykırımı, Abd kıtasındakilerinki kıtanın yerlilerinin yok edilişi, ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’ninki kölelik, Fransa’nınki Cezayir diye ilanihaye misal sıralayabilirsiniz.

Ülkemiz’nin ki Ermeni tehciri/kıyımı veya dünyanın Ülkemiz dışarısında geriye kalanının kabullenişiyle soykırımıdır. Benim Düşünceme Göre yaşanana hangi adının konacağı birincil sorun değildir. “Medz Yeghern” kadim bir halkın acısını kocaman bir ağırbaşlılıkla tanımlar kanımca.
Yunan mübadelesi ile beraber Anadolu’nun Müslümanlaştırılmasının en derin yaraları bırakan, vicdanların içerisine kâbus benzeri yerleşenidir. Diğerinden faklı olarak çok kanlı gerçekleşmiş olanıdır. Osmanlı mirasını birçok açıdan reddeden Cumhuriyet bizzat kurucu seçkinleri aralarında da Ermeni kıyımından ve malların gasp edilmesinden sorumlulukları var olan birçok birey yer aldığı için konuyu deşmemiştir.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın