Sohbet'e Giriş

Erken Boşalmanın Sebepleri ve Tedavisi

Erken Boşalmanın Sebepleri ve Tedavisi

Boşalmanın ( Ejakulasyon ) alet vajinaya girdikten ardından cinsel reaksiyonları normal meydana gelen bir eşi tatmin edemeden olması ya da bireyin isteğinden öncesinde meydana gelmesine Erken Boşalma ( Premature Ejaculation ) denir .

Genellikle ifade edilmesi kuvvet olduğundan ve göreceli bir kavram olduğundan rastlanma sıklığı dair yeteri civarı haber yoktur . Fakat 25 yaşın altındaki çocuk erkeklerin üçte birinde ve 40 yaşın üzerindekilerin % 10 unda görüldüğü sanılmaktadır . Esasında anında her adam yaşamının bir kısmında bu meseleyle karşılaşabilir . En azından önce cinsel deneyimleri anında meydana gelen gerginlik amacıyla erken boşalma görülebilir ve her geçen gün ejakulasyonu muayene etmeyi öğrenirler .

Sebepler:

Erken Boşalmanın birinci sebebi biyolojiktir . Erkekte normal fiziksel boşalma ve orgazm alet vajene girdikten 2 bir 3 dk ardından olmaktadır . Halbuki bayanlarda normal fiziksel orgazm ve zirveye ulaşma alet vajene girdikten tahmini 12 bir 14 dk ardından olmaktadır . Fakat çoğu kadın yalnızca penisin vajene girmesi ile orgazma ulaşamaz öbür cinsel ikazlara da ihtiyaç duyarlar . Bayanların tahmini % 10 u ise cinsel ikazlara nazaran hiçbir biçimde orgazm olamamaktadır .

Diğer nedenler aralarında ise günah işleme ya da suçluluk hissi , rahatsızlık kapma , hamile bırakma , başkası aracılığıyla gizli yerlerinin keşfedilme korkusu ; fazla isteğin verdiği gerginlik benzeri psikolojik etmenler mühim oyun oynamaktadır .

Bazen prostat irinleri ya da sinirsel yöntemleri etkileyen hastalıklarda oyun oynamaktadır .

Tedavi:

Sebebin açığa çıkarılması , kaygıların giderilmesi , sık sık cinsel ilişkide bulunarak cinsel gerilimin azaltılması bazen işe yarayabilir .

Erken boşalma çiftlerin biri ya da her ikisi arasında cinsel sıkıntı halini alırsa rehabilitasyonu gerekir .

Sıkıştırma Tekniği: Masters ve Johnson aracılığıyla geliştirilen bu metodda kadın erkeğin penisini boşalma yaklaşana civarı uyarır . Boşalma oluşacağı anda kadın erkeğin penisini erksiyonun bir kısmı kayboluncaya kadar sıkar . Bu teknikde amaçlanan orgazm öncesi hissedilenleri ve geciktirmeyi erkeğe öğretmektir . Elle uyararak hareketsiz bir ilişki ile başlayan bu teknik daha ardından kaydırıcı bir krem faydalanarak , bayanın üstte meydana geldiği pozisyonda hareketsiz olarak , bayanın üstte meydana geldiği pozisyonda işlek olarak sürdürülür . Master ve Jhonsons bu taktiği öğrenerek uygulayanların %98 inde erken boşalma probleminin ortadan kalktığını bildirmiştir .

Dur bir Başla Tekniği: Bu teknikte kadın erkeğin penisini 3 defa ardı ardına boşalma olasıya civarı uyarır , fakat boşalma olmadan öncesinde ikazı keser . Dördüncü denemede ise boşalmaya müsaade verilir . Haftada 3 defa adam boşalmasını muayene edesiye dair bir daha edilir . Boşalmanın muayene edildiğinden güvenilir olunduğunda bu işlem kayganlaştırıcı bir kremle denenir . Daha sonraki aşamalarda bayanın üstte meydana geldiği pozisyonda hareketsiz olarak , bayanın üstte meydana geldiği pozisyonda işlek olarak ve nihai olarak yanyana pozisyonda dur bir başla taktiği uygulanır . Bu teknikle adam uyarılma sona erdirilmediği halde boşalacağı vakti öğrenir . Bu taktiği uygulayanların % 90 bir 95 inde boşalmanın 10 bir 15 dakikalara uzayabildiği bildirilmiştir .

Psikoterapi ve çöküntü tedavisi: Bir Takım olaylarda erken boşalma derinlerdeki bir psikolojik çatışmadan ya da çöküntüden kaynaklanıyor olabilmektedir . Bunların açığa çıkarılması , psikoterapi uygulanması ya da çöküntünün rehabilitasyonu erken boşalmayı da engelleyebilmektedir .

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın