Sohbet'e Giriş

Engellilere işaret dili alim hekim bakacak

Engellilere işaret dili alim hekim bakacak

Ankara Numune Eğitim ve Denetim Hastanesi’nde duyma özürlü hastalara işaret dili alim hekim ve hemşireler bakacak. Hastanede duyma engellilerle ek olarak sıkı kontakt kurabilmek amacıyla hekim, hemşire ve haber işlem görevlilerine işaret dili kursu verildi.

Ankara Numune Eğitim ve Denetim Hastanesi Yöneticisi Profesyonel. Dr. Nurullah Zengin yaptığı bildiride, ülke çapında Hayat Engelliler Bugünü buna bağlı olarak farkındalık yaratmak amacıyla kutlamalar tertip ettiğini anlam etti.

Zengin, Ülkemiz’de tahmini 3 milyonun üstünde duyma problemi hayatını sürdüren vatandaş yer aldığını ifade ederek, bunların mühim bir bölümünün çağdaş iyileştirme teknikleri faydalanılarak işitebildiğini belirtti. Zengin, tahmini 100 binin ise bu imkana kavuşamadığını vurguladı.

İşaret dilinin gösterişli bir biçimde kullanılmasının ehemmiyetine dikkat çeken Zengin, duyma özürlü bireylerin sıhhat sıkıntıları yaşadığında bizzat kendilerini ek olarak sıkı anlam edebilmeleri amacıyla hastanede işaret dili eğitim yazılımı başlattıklarını anlam etti. Zengin, şunları kaydetti:

“Gönüllük asalına dayanan programa çalışanlarımız kocaman alaka gösterdi. İşaret dili eğitim programına hekim, hemşire, yönetimsel görevli, haber işlem çalışanı olmak üzere tahmini 80 birey müracaat etti. Müracaat yapanlar 40 saatlik eğitim programından geçirildi ve hastanede tertip eden merasimle sertifikalarını aldı. Hastanemize başvuran daimi duyma özürlü yurttaşlara çoğalış ek olarak sıkı hizmet vereceğiz.”

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın