Sohbet'e Giriş

En pek ne civarı uykusuz kalabiliriz ile ilgili yararlı bilgiler

En pek ne civarı uykusuz kalabiliriz ile ilgili yararlı bilgiler

1965 yılında bir insanın ne civarı uykusuz kalabileceğini deneysel olarak görebilmeyi hedef alan Randy Gardner isminde bir lise talebesi, bir bilim fuarınada 264 saat uyumayarak (tahmini 11 gün) hayat rekorunu ele geçirdi. Yıllar süresince böyle deneylerde çeşitli neticeler elde eden vatandaşlar bu deneyleri çok kritik gözetim altında gerçekleştirdi.
Çünkü uykusuzluk veya uyumama esasında beraberin de kritik sıhhat meselelerini eşliğinde getirebilmektedir. Farklı pekçok araştırmada,normal kişilerin sekiz günden on güne civarı uyanık kaldığı,yüksekkatle sürdürülen deneyler yapılmıştır.

Bu fertlerden hiçbirinde kritik tıbbi,sinirsel,fizyolojik veya psikiyatrik problemler görülmemiştir.
Bununla beraber,deneye katılanların hepsinde,uykusuzluk arttıkça,ilerleyen ve belirginleşen bir biçimde konsantrasyon sağlamada,motive olmada,algılamada ve başka fazla yüksek zihinsel süreçlerde zayıfladıkları gözlemlenmiştir.Buna nazaran, tüm denekler,bir 2 gündelik uykudan ardından normal hallerine dönmüşlerdir.
Chicago Üniversitesi fareler üstünde uyku deneyi yapan Allan Rechtschaffen, uykusuz olan farelerin biraz ardından öldüklerini gözlemlemiştir. Bu vaziyet uykunun ehemmiyetinin veya uykusuzluğun kritik neticeler doğurabileceğinin kocaman bir göstergesi onay edilebilmektedir. Allan fareleri uyanık tutmak amaçlı beyinlerine bir çok kez sinyaller göndererek fareleri uyanık tutabilmeyi başarmıştır.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın