Sohbet'e Giriş

Emzirmenin Anneye Yararı ile ilgili yararlı bilgiler


Emzirmenin Anneye Yararı ile ilgili yararlı bilgiler

Anne sütü ve emzirmek yalnızca çocuk sıhhati amaçlı değil, kadın sıhhati tarafından da mühimdir. Doğum sonrası çöküntüden tutun da rahim (döl yatağı) sıhhatine civarı birçok konuda emzirmek anneyi pozitif etkiler. Emzirmenin anneye meydana gelen pozitif etkilerini sıralamak istersek;
Emzirmek meme kanseri rizikonunu azaltır. İngiltere’de yapılmış olan tek denetim, tek sene zaman ile emzirmenin meme kanseri rizikonunu %4,3 azalttığını göstermiştir.
Emzirmek, memede süt birikiminden ötürü meydana gelen komplikasyonları ortadan kaldırır.
Emzirmek, doğum ardından rahmin toparlanmasını olanağı sağlar. Emzirme esnasında salgılanan oksitosin hormonu rahim (döl yatağı) yenilenmesini sağladığından, rahmin doğum öncesi haline dönmesini hızlandırır. Rahmin eskiyen haline hızlı dönmesi eşliğinde loğusalık kanamalarında azalmayı olanağı sağlar.
Emzirmek annelere kilo vermede destekçi olabilir. Emzirme esnasında bazal metabolizma hızı normal dönemden daha fazladır. Bu da kilo vermeye destekçi olabilir.
Emzirmek uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Emzirmek, annede mümkün görülebilecek mümkün yumurtalık kanseri rizikonunu düşürür.
Emzirmek, şeker hastası annenin gündelik insülin ihtiyacını azaltır.
Emziren anne adayında romatizmal hastalıklara yakalanma riski daha azdır.
İsveç’te yapılmış olan tek araştırmaya göre; uzunca zaman emziren anneler, menapoz çağından sonra daha az romatizmal hastalıklar yaşıyorlar. 18bin kadın içinde yapılmış olan araştırmada bebeklerini 13 aydan pek emziren bayanlarda, hiç emzirmeyen kadınlara yönelik eklem romatizması yarısı yarıya daha az.
Emzirmek anaları anemi riskinden korumaktadır. Emziren annelerin loğusalık döneminde kanamaları daha az olacağından ve emzirme döneminde tane görmeleri geciktiğinden, demir eksikliğine ilişkili kansızlık meydana gelmesi azalır.

Kategori
: Sohbet
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın