Sohbet'e Giriş

Emperyalist Hedefler İçin Kullanılan Kürt Milleti Ve Yakıt Etkeni

Emperyalist Hedefler İçin Kullanılan Kürt Milleti Ve Yakıt Etkeni

Birinci Hayat Savaşı öncesinde Yakın Doğu ve Ortada Doğudaki sömürge rekabeti bilhassa İngiltere, Fransa, Almanya ve Rusya’yı yakından ilgilendirmekteydi. Bu alanda zengin yer altı kaynaklarına sahip ve mühim bir jeostratejik konuma sahip meydana gelen Kürdistan (bu kelime bir devletten çok Türkiye’nin güneydoğusu, Kuzeyindeki Irak ve İran’ın batı kesimini kapsamaktadır) emperyalist güçlerin tasarılarında mühim bir yer tutmuştur. Kürdistan’a bu derece önem verilmesinin en mühim sebebi kesinlikle ki alanda yer alan yakıt yataklarının sayısının çok olmasıdır.
Fransız Bilim insanları 19 YY. sonlarında zengin Xanegin-Şaxi-Kuweyxe yakıt hattının hudutlarını belirlemeyi başardılar. Almanlar ise 1903’de Kürdistan topraklarından geçirerek inşa etmeyi tasarladıkları Bağdat Demirkarayolu’nun etrafında yer alan yakıt yataklarını kullanmaya ilişkili olarak imzayı elde ettiler. Bir İngiliz Şirketi meydana gelen D’Arcay Co’ da bu bölgedeki petrole elde etmek amaçlı Fransızlar ve Almanlarla rekabet ediyordu. Hayat ekonomisine yepyeni yeni ağırlığını koymaya başlayan Amerikalılarda yakıt yarışına pole pozisyonunda başlamakta geç kalmamışlardır ve bu amaçla 1908’de Amiral Chester’i özel elçi olarak İstanbul’ sevk ettiler.

Orta Doğu’nun stratejik noktalarından biri meydana gelen Musul’daki petrolü de denetim altına alabilmek amaçlı kıyasıya bir rekabet elektrik etmiştir emperyalist üçler içinde. Bunların içerisinde en katı çatışmalara oyun alanı/sahne meydana gelen İngiliz ve Alman şirketleri bir ara ortaklaşa davranış etmek amaçlı bir araya gelseler de bu firmaların içinde meydana gelen rekabet ve arbede Kocaman Savaş’a yol açmıştır. Böylelikle yakıt hem bir 1. Hayat Savaşı’nın başlamasında hem bir de Batıda Yaşayan Devletlerin Kürtler üstünde kontrolü sağlamaya karşı tasarıların tasarlanmasında bir güdü haline gelmiş ve tetikleyici bir faktör olmuştur.
Orta Doğu’da Kürdistan’ın stratejik konumu, mevzubahis devletlerin bu bölgenin geleceğine ilişkili olarak politikalarını tespit eden bir yabancı etkendir. Bu bölgeye erişimi kolaylaştırmak amaçlı oluşturulması tasarılanan Bağdat Demiryolu hattının imalatı amaçlı çok proje hazırlanmıştır ve bu projelerin tümü Kürt nüfuzun hakim meydana geldiği bölgelerden geçmesi planlanmıştır. “Güney Tasarısı” olarak malum ve bu hattın oluşturulmasına ilişkili olarak yapılan en nihai projeye yönelik de demiryolu hattı, Maraş, Urfa, Amed (Diyarbakır), Mardin, Musul ve Kerkük çizgisinden geçmekteydi.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın