Sohbet'e Giriş

Elektrik insanı ne türlü çarpıyor ile ilgili yararlı bilgiler


Elektrik insanı ne türlü çarpıyor ile ilgili yararlı bilgiler

İnsanların elektriğe çarpılmaları onun tek iletkeni haline gelmelerinden oluyor. Sıvılar sıkı iletkendirler, başka bir deyişle elektriği sıkı iletirler. Vücudumuzu içi sıvı/akışkan dolu tek kap olarak düşünürsek, tüm savunma misyonu derimize kalıyor. O da vücudumuzun her tarafında benzer kalınlıkta değil. Islanınca o da iletkenleşiyor, hele üstünde tek yara varsa direnci tamamıyla yok oluyor.
Evlerimizde 220 volt ve 50 Herz cereyan hep vardır. Ne civarı ilginçtir ki, tek cereyan akımının insana en riskli frekans aralığı 50-60 Hz.dir. Cereyan akımını evimizdeki su tesisatına benzetebiliriz. Suyun basıncı neyse `Volt`ta odur. `Amper` de suyun miktarının karşılığıdır.
Elektriğe çarpılmada zaman de mühimdir. Zaman uzarsa deride yaralar oluşur ve cereyan bu yaralardan ek olarak hızlı geçer. Derimizden geçtiğimiz cereyan akımı şipşak hudut sistemimizi etkiler. Beyindeki soluk alma merkezini felç eder, kalbin ritmini bozar üstelik durmasına ne sebeple olur. Cereyan çarpmasının neticesi çoğunlukla kalp durması meydana geldiği amaçlı önce destek da ona göre yapılmalıdır. Elektriğe nereden çarpıldığımız da mühimdir.

Elektriğin elden ele ya da elden ayağa geçmesi aradaki yaşamsal organlarımıza kayıp verebilir.
Elektriğe çarpılınca şoka girmemizin sebebi bizzat elektriğimizdir. Hudut sistemimizin ürettiği cereyan ile dışardan çarpıldığımız cereyan karşılaşıp iç içe girince vücudumuzda kasılmalar ve titremeler yaratıyor.
Elektrik çarpmasında voltajın değil de akımın şiddetinin başka bir deyişle amperin mühim meydana geldiği ileri sürülüyor. Bu konuda cereyan mühendisleri ile fizikçiler içinde fikir ayrılığı var. Esasen elektriğin kendi de tam tek tanımı inşa edilmiş ya da tek tek tanım üstünde mutabakat sağlanmış değil.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın