Sohbet'e Giriş

Ekonomide yakalanan yeni hikâye


Ekonomide yakalanan yeni hikâye

Güneydoğu amaçlı izah eden sulh zamanı, mühim bir dönemeci döndü. Müzakerelerin başlamasıyla sulh zamanı yöntemine girilmişti. Bu önce dönemeç. PKK 8 Mayıs’tan bu yana çekileceğini bilgisini verdi. Elbette ki yol süresince ek olarak pekçok dönemeçler olacak. O dönemeçler aşıldıktan ek olarak sonra aşama başarıyla bitirecek. Her dönemeçte de talihsiz kaza inşa etme olasılığı var.
Siyaset bir yana, sulh zamanı ile Doğu ve Güneydoğu uygun fiyat bakımdan kervana katılma imkanını yakalayabilir. Bu iki bölge Karadeniz ve kısmen İç Adadolu ile en az gelişen bölgelerdir. Son iki bölgenin kalkınamamasında pkk diye bir ne sebeple yoktur. Ama Doğu ve Güneydoğu’nun geriye kalmasında ne sebeple bellidir.
Çünkü can güvenliğinin meydana gelmediği yerde yatırımın ve imalatın inşa edilmesi, ticaretin ve turizmin gelişmesi olası değildir.

Hatta bölgenin klasik uygun fiyat faaliyetlerinden ve mühim ciro kalemlerinden olan hayvancılık dahi sürdürülemedi. Dağdaki hayvan, dağdaki amaçlı bulunmaz nimet. İzlenen uygun fiyat siyasetlerin da tesiri oluyor ama kesinlikle ki terörün tırmanması da Doğu ve Güneydoğu’da hayvancılığı tamamlanma noktasına getirdi.
Bu azalma da bir ölçüde etkiledi ve hata politikalar neticesi maliyetler tırmanarak dünyanın en pahalı etini yiyen ülkelerden biri Ülkemiz oluyor. Son Olarak bölgenin normale dönmesiyle kaybolan ya da çok azalan uygun fiyat faaliyetler yine canlanabilir.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın