Sohbet'e Giriş

Ekonomide 3×5 modeli

Ekonomide 3×5 modeli

2011 senesinde 4 çarpı 10 yöntemi modaydı. Enflasyon yüzde 10, cari açık ulusal gelirin yüzde 10’u, büyüme yüzde 10’a yakın ve üremler yüzde 10. Mühim uygun fiyat bilgiler yüzde 10 civarında
toplanmıştı. İçinde olumlu olanı büyümenin çift haneli rakama yaklaşmasıydı.
2012 de narin iniş gerçekleştirildi, makro dengeler yeniden heyetti. Enflasyon yüzde 6.1, cari açığın ulusal gelire oranı yüzde 6.6 bekleniyor, büyüme yüzde 3 gerçekleşecek benzeri ve Hazine üremleri yüzde 6.1’den kapattı seneyi. Dün Enflasyon Raporu’nu sunarken Orta Bankası Başkanı Erdem Başçı cari açığın yüzde 6.6’nın altında kalabileceğini ifade etti. Haklı da. Zira ulusal gelirin 800 milyar dolara çıkması ve cari açığın 50-51 milyar dolarda kalması bekleniyor. Bu vaziyette oran yüzde 6.3’e düşer. Bir evvelki yıl mühim uygun fiyat bilgilerin yüzde 10 da kurulan balansı geçtiğimiz yıl yüzde 6’ya çekildi. Büyüme haricinde. 4 çarpı 10 balansı, 3 çarpı 6’ya dönüştü. Üç mühim uygun fiyat göstergede 4 puanlık ya da yüzde 40 iyileşme sağlandı.

BAŞARI KISTASI: Yeniden geçen gün Erdem Başçı, Orta Bankası olarak başarı kıstasını 3 çarpı 5 olarak tespit edildi. Birincisi enflasyon, ikincisi cari açık ve üçüncüsü büyümenin yüzde 5 te gerçekleşmesi şeklinde bizzat kendilerini oldukça başarılı sayacaklarını ifade etti. Sual üst kısmına de geliyor olacak yıl cari açığın ulusal gelire oranının bugünkü sistemle hesaplanması şeklinde dahi yüzde 5’i görebileceğini vurgulayan Başçı şunları söyledi: “Türkiye amaçlı düşük enflasyon, büyümeye de, harici dengeye de yarar temin edecek. Biz enflasyonu yüzde 5’e getirebilirsek, bunun sonucu olarak büyümenin spontane yüzde 5’e gerçek hızlandığını ve cari balansın de yüzde 5’e gerçek indiğini görebiliriz.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın