Sohbet'e Giriş

Egzamadan korunmak amaçlı neler yapılmalı?

Egzamadan korunmak amaçlı neler yapılmalı?

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Profesyonel. Dr. Murat Borlu, ANADOLU AJANSI muhabirine yaptığı bildiride, kış mevsiminde en sık sık karşılaşılan deri hastalıklarının en başında egzamanın geldiğini ifade etti.

Havanın soğumasıyla cildin açıkta olan yerlerinin kuruduğunu, bilhassa rüzgarda bu vaziyetin daha çok yaşandığını ifade eden Borlu, ilgisiz havanın, tahrişe ve alerjik nedenlere ilişkili egzamaları artırdığını ifade etti.

Egzamanın bedende fazladan el, surat, kol benzeri gibi herkesin görebileceği yerlerde oluştuğunu ve biçim olarak da vatandaşları huzursuz edici yapıda yer aldığını belirten Borlu, şunları kaydetti:

“Soğuk gökyüzü ve rüzgar benzeri bazı etmenler, cildin bir bağlamda tampon bölgesi deriyi kurutup aşındırarak gözle görülemeyecek çatlaklar oluşturur. Tahriş edici deterjan, sabun ya da yabancı kimyasallar, bu çatlaklardan vücuda girerek egzamaya sebep olur. Cildin en üst tabakası konumundaki deri, çimentolu ve taşlı yapıya benzetilebilir. Kurumayla çimentonun azalıp taşların arasının açılması benzeri deride de benzer olay gerçekleşiyor. Deriye temas eden kimyasallar bu çatlaklardan içeri girerek hücre ölümüne yol açtığından, deride egzama bulguları olarak malum kızarıklık, kaşıntı, şişme, yanma, ağrı, iğnelenme benzeri vaziyetler meydana çıkıyor.”

Özellikle soba ve kaloriferlerin sebep olduğu gökyüzü kirliliği ile egzoz dumanının da derinin üstünde görünmeyen bir tabaka oluşturduğunu bildiren Borlu, bunun, derideki çatlaklardan sızdığını ifade etti. Borlu, bu vaziyetin da deride egzama, sivilce benzeri problemlerin görülme sıklığını artırdığını ifade etti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın