Sohbet'e Giriş

DURUMU AVRO KURTARDI

DURUMU AVRO KURTARDI

Son kur yükselişi politik cephede kritik bir polemik yaratırken piyasalarda ve ekonomide de belli bir strese sokak açtı. Fakat Orta Bankası kur artışına karşın rastgele bir direk müdahalede bulunmadı. Cumhurbaşkanı’na sorulduğunda “Merkez Bankası hesabını verir”diye konuştu. Orta Bankası ise “izlemede” meydana geldiğini ifade etti. Demek ki kur yükselişi huzursuz edici seviyeye çıkmadı ki, Orta Bankası da müdahale etmedi.
Dolar TL karşısında 2.5132 ile 11 Şubat Çarşamba bugünü rekor kırdı. Bu seviyeyi ile dolar 16 Aralık 2014 ve 27 Ocakta 2014 tarihlerindeki rekorlarını egale etti. Üstelik döviz kurunun hızlanmaya başladığı Mayıs 2013’ten itibaren alırsak dolar TL’ye karşın yüzde 37.5 arttı. Aradan geçtiğimiz zaman 21 ay. Enflasyonun da üstünde bir yükseliş.

Ancak sepet kur bazında bakıldığında başka bir deyişle işin içerisine bir de Avro katıldığında durum değişiyor. Tablo epeyce düzeliyor. Bir kere Mayıs 2013’e yönelik Avro artışı yüzde 19.2 ile tam anlamıyla dolar artışının yarısında. Bu da 21 maaş artışı sepet kur bazında yüzde 27’ye indiriyor. Benzer dönemdeki enflasyonla birbirine yakın.
Bir de dolar, Ülkemiz ile benzer ligde meydana gelen 10 ülkenin ücret biriminden meydana gelen JP Morgan Gelişen Ülke Kur Endeksi’ne karşın benzer dönemde yüzde 21.4 arttı. Bu yükseliş da TL’nin dolar karşısındaki kaybını azaltıyor. Aradaki farkın bir kısmı Ülkemiz’deki enflasyonun ek olarak dik oluşuna verilebilir.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın