Sohbet'e Giriş

Dünya İle İlgili Meçhul Belgeler ile ilgili yararlı bilgiler


Dünya İle İlgili Meçhul Belgeler ile ilgili yararlı bilgiler

Günümüze civarı saptama edilen en kocaman tsunami 1883 senesinde Java Jumatra’da gerçekleşmiştir.
Tsunaminin yüksekliği 35 m.’dir ve 36.000 bireyin ölümüne neden olmuştur.
Dünyanın en kocaman transatlantiği meydana gelen Titanic’in 15 Nisan 1912’deki önce defasında buz dağına çarpıp batması sonucu olarak 1.517 seyahat hayatını kaybetmiştir.
Dünyada en fazla can kaybına sokak açan Cyclone isimli kasırga Bangladeş’te 1991 senesinde gerçekleşmiştir ve 200.000 bireyin ölümüne neden olmuştur.

En sulu gezegen meydana gelen yeryüzünde, güneş enerjisi okyanuslardaki suyu buharlaştırır, ardından yağmur olarak karaya yağarak nehirlere ve okyanuslara geriye döner. Bu döngü milyonlarca senedir devam etmektedir ve gün içerisinde tahmini 136 trilyon litre su yeryüzüne iniyor.
Dünyanın en çabuk hayvanı pirelerdir. Pireler, 3 milimetrelik boylarına karşın tek sıçrayışta 500 milimetre’lik tek uzaklığa erişebilirler ya da 300 milimetre’lik tek yüksekliğe ulaşabilirler. Tek birey bu performansı gösterecek olsa 250 metre uzaklığa ve 150 metre yükseğe sıçrayabilir. Pireler hayat rekortmenleridir. Yabancı hiçbir hayvan kendisinden 100 kez daha uzağa ve 30 kez daha yükseğe sıçrayamaz.
Dünyanın en zengin üç ülkesi Kanada, Norveç ve AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’dir. Bu üç ülkenin aşağı yukarı geliri, dünyanın en fukara 5 ülkesinin aşağı yukarı gelirinden 74 kat daha fazladır. Kanada, Norveç ve AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI, zenginlik sıralamasının en üzerinde bulunurken, Sierra Leone, Nijer ve Etiyopya en altında yer ediniyor.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın