Sohbet'e Giriş

Dövme yaptırmadan öncesinde sıkı düşünün


Dövme yaptırmadan öncesinde sıkı düşünün

Dermatoloji uzmanları, sıhhatsiz ortamlarda dövme yaptırmanın hepatit ve AIDS benzeri bulaşıcı hastalıklara yol açabileceğini bildiriyor. Dövme yaptıracakların çok sıkı düşünmesini öneren profesyoneller, dövmenin silinmesinin yaptırmaktan çok ek olarak kolay değil olduğuna da uyarı çekiyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Lütfiye Çoban, TRT Haber’de yayınlanan Gündem programında dövmeyle alakalı heyecan edilen sualleri cevap verdi. Dermatoloji Uzmanı Lütfiye Çoban, toplumsal tek kısa mesaj sunmak ya da harika görünmek amaçlı derinin içerisine zoka aracıyla boya verilerek yapılmış olan dövmelerin çoğu ölünceye civarı insan vücudundan çıkmadığını belirtti. Uzm. Dr. Çoban: “Vücuda dövme boyası enjekte edilecek zoka kişisel olmalı, tersi halde dövme yaptıranlar hepatit, frengi ve AIDS

benzeri kan yöntemiyle bulaşan hastalıklara yakalanabilir.”diye konuştu. Dövme yaptırılan merkezlerin Sıhhat Bakanlığı aracılığıyla ruhsatlandırılmış, hijyen şartlarına uyumlu meydana geldiğini belgelendirilmiş olması gerektiğini aktaran Uzm. Dr. Çoban, kişilerin alerji testi yaptırmasını veya alerjisi olanların ek olarak temkinli davranmasını önerdi.

Dövme yaptırmak isteyenlerin çok sıkı düşünmesi gerektiğini vurgulayan Çoban: “İnsanların dövmeyi, içerisinde bulunan iletisi müebbet taşıyacaklarını bilerek iyice düşünüp dövme yaptırmalarını öneririm. Dövmeyi yok etmek, dövmeyi yaptırmaktan çok ek olarak kolay değil. Hasta amaçlı parasal ve içsel olarak çok külfetlidir. Tek Takım dövmeler tam anlamıyla yok edilemeyebilir. Çok kocaman dövmelere cerrahi müdahale de çok kolay değil.”diye sohbet etti. Dr. Çoban, sıhhat problemi yaşayanların en kısa zamanda tek dermatologa gitmesi gerektiğini anımsattı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın