Sohbet'e Giriş

Donmaktan baş ve bilekleri ateş gibi bulundurarak korunun

Donmaktan baş ve bilekleri ateş gibi bulundurarak korunun

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Milletçe Sıhhati Ana Bilim Dalı Başkanı Profesyonel. Dr. Recep Akdur, insan bedeninde sıcaklık kaybının yüzde 70’inin baş ve boyundan, yüzde 10’unun ise bileklerden yaşandığını ifade ederek, “Hangi sebeple olursa olsun arazide soğukta olan kişilerin donmaktan korunmasının en mühim yolu öncelikle bedenin bu bölgelerdeki sıcaklık kaybını azaltmaktır” diye konuştu.

Akdur, ANADOLU AJANSI muhabirine yaptığı bildiride, kışın uyumlu elbiselerle korunmaması halinde vücutta donma oluşabildiğini, sokakta kalanların yanında açık arazide yöntemini kaybedenler ile mahsur kalanların tehlike altında meydana geldiğini ifade etti.

Dünyada her sene binlerce insanın donarak hayatını kaybettiğine dikkati çeken Akdur, “Normal tek hanede ve normal giysili tek insanın donmasına tanık olunmamıştır. Donma çoğunlukla kış ayı içinde ve açık arazide yöntemini kaybetmiş ya da mahsur kalmış insanlarda görülür. Yağmur,

rüzgar, kar ya da ilgisiz suya düşme benzeri vakalar donma tehlikesini hepten artırır. Bu benzeri insanlar profesyonel davranır ve paniğe kapılmazlarsa destek ulaşıncaya civarı donmaktan korunabilir” diye sohbet etti.

Akdur, beden sıcaklığın 35 derecenin daha altına azalması vaziyetine donmanın yaşandığını belirterek şu biçimde konuştu:

“İnsan bedeninde sıcaklık kaybının yüzde 70’i baş ve boyundan, yüzde 10’u ise bileklerden yaşanır. Hangi sebeple olursa olsun arazide soğukta olan kişilerin donmaktan korunmasının en mühim yolu öncelikle bedenin bu bölgelerdeki sıcaklık kaybını azaltmaktır. Paniğe kapılmadan var meydana gelen giysilerle baş ve boyun uyumlu tek biçimde örtülmeli ve sıcaklık kaybı en üye indirilmelidir. Eller, ayaklar ve kulaklar benzeri uç kısımlar donmaya çok duyarlıdır. Bu sebeple bu uzuvlar anında savunmalı, açıkta bırakılmamalıdır.”

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın