Sohbet'e Giriş

Dolaşım organları ile ilgili yararlı bilgiler

Dolaşım organları ile ilgili yararlı bilgiler

Sindirilmiş besin maddelerinin ve oksijenin hücrelere ulaştırılmasını ve hücrelerde meydana gelen atık maddelerin ve karbondioksitin hücrelerden uzaklaştırılmasını imkanı sunan sisteme dolaşım sistemi denir. Dolaşım sistemi, bir ağ benzeri vücudun en ücra köşelerine civarı yayılmıştır.
Dolaşım Organları: Kalp ve kan damarları dolaşım sistemini meydana getirir.
Vücudun bir kısmında ya da tamamında dolaşım sisteminin sıhhatli çalışmasını engelleyecek bir vaziyet ortaya çıkarsa, hücrelerin ve dokuların gereksinim duyduğu vitamin, mineral, protein, su ve oksijen benzeri en basit gereksinimler karşılanamayacağı amaçlı, dolaşım sisteminden yoksun olan bölge ve üstelik tüm vücut yaşamsal fonksiyonlarını kaybeder. Kol ve bacak benzeri belli bölgelerde dolaşım sisteminin uzunca zaman durması neticesinde kangren meydana gelir.

Vücudun bir kısmında olan kangrene vaktiyle müdahele edilmezse kangren yayılarak bireyin vücudunun bir bölümünü kaybetmesine ve üstelik ölüme neden olabilmektedir. Sigara, damar tıkanıklığına sebep olan en mühim maddelerden biridir. Sigara ve alkolün sebep olduğu dolaşım sistemi hastalıklarından ötürü her sene binlerce birey sıhhatini ve üstelik yaşamını kaybetmektedir.
Dolaşım sistemi uzuvlarında görülen Kalp ve damar hastalıkları, başlıca vefat sebepleri içerisindedir. Bu nedenle, sıhhatli ve kalifiye bir hayat sürmek amaçlı kalp ve damar hastalıklarının en mühim sebepleri olan sigara, içki ve uyuşturu benzeri zarar veren alışkanlıklardan uzak durmak gerekir.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın