Sohbet'e Giriş

Doktorlar niye dizimize çekiçle vuruyorlar ile ilgili yararlı bilgiler


Doktorlar niye dizimize çekiçle vuruyorlar ile ilgili yararlı bilgiler

Canlılarda hayata savaşı her süre en çabuk reaksiyonları meydana gelen türlerin faydanına sonuçlandığından, en ufak organizmalarda dahi bilgi alma uzuvları (duyu uzuvları), davranış uzuvları (kaslar) ve şunlar arasındaki ilişkiyi imkanı sunan organlar, başka bir deyişle hudut sistemi gelişmiştir.
Vücudumuzun her yanı sinirlerle örtülü meydana geldiği takdirde hudut hücresinin gövdeleri sadece beyinde ve omurilikte yer alır. Tüm vücuda yayılmış milyonlarca sinire cevap beyinden ve omurilikten sadece 43 çift hudut çıkar. Şunlar merkezden ayrıldıktan ardından gitgide dallanarak vücudun her yanına dağılırlar.
Refleks bir ikaza vücudun anlık ve otomatik olarak yanıt vermesidir. Sözgelişi elimiz ateş gibi bir tencereye değdiğinde birdenbire çekmemiz bir reflekstir.Reflekslerde emir omuriliktedir. Beyne bilgi gidebilir ama tepki olayında beyin etkin olarak oyun oynamaz.
Bir sandalyeye rahatça oturup bacak bacak üzerine atarken doktor dizkapağının anında altına, kası kemiğe bağlayan tendona küçük lastik bir çekiçle sertçe vurursa bacağınız ileri gerçek fırlar. Bu reflekste de baldır adalelerindeki duyu sinirleri kasın genişlemesine tepki gösterirler ve yepyeni hudut sinyalleri oluşturarak kaslara hafif bir basınç uygulandığını ve gerildiklerini omuriliğe iletirler.
Omurilik ise bu basınca dayanabilmesi amaçlı kasların kasılması gerektiğini bildirir ve bacak bir daha geriye davranış eder. Görüldüğü benzeri tepki, beynin denetiminden geçmeksizin, başka bir deyişle beyin devrede olmadan, direk omuriliğin komutlarıyla gerçekleşmiştir.

Diz kapağı refleksinin sınanması bilhassa omuriliğin işleyişi dair bilgi verici mühim bir teşhis yoludur. Bu meydanda uzmanlaşmış bir doktor basit bir kaç testle hudut sisteminin işleyişine ve ne civarı sıhhatli olduğuna ilişkili olarak birçok bilgi edinebilir. Çekiçle vurulduğunda bacağın normalden pek davranış etmesi tümörden kalsiyum eksikliğine civarı çok hastalığın habercisi olabilir.
Dize çekiçle vurularak yapılmış olan kontrol tek başına elbette ki yeteri kadar bilgi vermez. Hekimler bir ön bilgi almak amaçlı bu çabuk ve pratik testi yaptıktan ardından beden üstünde öbür kontrol ve kontrollerine devam ederler.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın