Sohbet'e Giriş

Diz Ağrıları Kireçlemenin İlk Habercisi

Diz Ağrıları Kireçlemenin İlk Habercisi

Zamanını en fazla ayakta geçiren insanın en fazla aşınan eklemleri en başında dizler geliyor. Masadan tuvaletten kalkarken, merdivenden çıkarken, inerken, çömelirken son bulmayan ağrılarımız varsa 2kireçlenme’ başlamış olabilmektedir.

Medilife Bağcılar Hastanesi Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Yengi Volkan Gökçe, “Geçmeyen diz ağrılarını menisküs ya da iç bağlantı rahatsızlığı zannetmenin bedeli çok zor olabilmektedir.”diyerek ikazlarda bulundu.

“DİZ AĞRISINI UMURSAMAYAN, DİZİNİ DÖVER”

Gökçe, “Diz, kaval kemiği (tibia) uyluk kemiği (femur) ile arasındaki menteşeye aynı bir eklemdir. Eklemin içi ve dışı vardır. Ön yandan diz kapağıyla korunur. Bununla Birlikte Eklem içerisinde bulunan bütün kemik yüzeyler eklem kıkırdağıyla örtülmüştür. Ağrı yakıntısı sık sık görülür.

Her Biri ‘Menisküsdür-Bağ zedelenmiştir’ deyip birbirine destekçi olmaya çalışır. Meğer zamanında gerçek teşhis konmayan diz ağrıları neticede dizlerimizin kireçlenmesine ne sebeple olabilmektedir. Başka Bir Deyişle ‘Başında Diz ağrısını umursamayan, Nihayetinde Dizini Döver.’

“KİREÇLENMENİN İLK BELİRTİSİ AĞRIDIR”

Op. Dr. Yengi Volkan Gökçe, “Dizinde Kireçlenme (osteoartroz) meydana iştirak eden bireyin önce yakınması ağrıdır. Hareketle, yük taşımayla, yürümeyle, oturup kalkarken, merdiven çıkarken yükselen, dinlenince azalan bir ağrıdır. Meteorolojik değişimler de ağrıyı arttırabilir. Hasta hareketle eklemlerinden iştirak eden kıtırtı, kütürtü şeklindeki sesten ve şişlikten de yakınabilir. Hareketleri kısıtlanabilir. Röntgen filmleri ile kireçlenme tanısı desteklenebilir.”diye ekledi.

“ARTROSKOPİ HASTAYA DEĞİL HASTALIKLARA DİZ ÇÖKTÜRÜR”

Romatizmal hastalıklardan, enfeksiyonlara, kıkırdak erimelerinden, gut hastalığına, talihsiz kaza ve çarpmalardan, kalça hastalıklarına civarı pekçok çeşitli vaziyette diz ağrılarının meydana çıktığını dile getiren Op. Dr. Gökçe, “Erken teşhis yalnızca kanserde değil pekçok hastalıkta mühim. Diz hastalıklarının erken tanısında öncesinde şikâyetlerinin saptama edilmesi, ardından da onay edilmesi gerekir. Bu şikâyetle bize başvurduğunuzda ortopedi uzmanı olarak en mühim teşhis ve Tedavi arabayı olarak teknolojinin Hekim ve Hastalara ödül ettiği ‘artroskopi’ uygulamasından faydalanırız. Erken Teşhis ve Tedavideki faydalarıyla artroskopi Hastaya değil Hastalıklara diz çöktürür.” halinde sohbet etti.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın