Sohbet'e Giriş

Dış kaynak gelecek dış borç artmayacak

Dış kaynak gelecek dış borç artmayacak

Oluşturulmakta olan Türkiye Varlık Fonu ile ilgili bilinmeyenler çok, bilenenler ise az. Bir anda 100 yılı devirmiş kurumlar Fona devredilince belli bir şaşkınlık olmadı değil. Bu şaşkınlığın nedeni de kamuoyunun bilgilendirilmemiş olmasına dayanıyor. Ortada henüz bir kurum yok, faaliyeti yok ve örnek de yok, şaşkınlığın ve bilgisizliğin nedeni bu. Ama ülke varlık fonları dünyada da öyle şeffaf çalışan kurumlar değil. Bizde de şeffaf olmayan bir şekilde işe başladı. Şeffaflıkta dünyada gönüllüğe dayalı bir ilerleme var. Ama önümüzdeki yıllarda da muhtemelen Türkiye Varlık Fonu hakkında bazı şeyleri yine öğrenemeyeceğiz.
Dün bu konuda Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan bir açıklama geldi. Ağbal, Varlık Fonu’na devredilen kamu kuruluşları nedeniyle bütçenin yaklaşık 1 milyar liralık temettü gelirinden olacağını açıkladı. Bu tutarın tolere edilebileceğini belirten Ağbal, mali disiplin vurgusu yapmayı da ihmal etmedi.

Bakan Ağbal, Bloomberg HT’ye Varlık Fonu’nun denetlenmesi konusunda “Üçlü bir denetim mekanizması var. Biri uluslararası kabul görmüş bağımsız denetim şirketlerince yapılacak denetim, ikincisi Başbakan’ın atayacağı üç kişilik denetim ekibinin denetimi ki bu Bakanlar Kurulu’nu bilgilendirecek, üçüncüsü de Meclis’e verilen denetim yetkisidir” dedi. Fon, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na tabi değil ve bu anlamda bütçe denetimi ile Sayıştay’ın denetimine tabi olmayacak.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın