Sohbet'e Giriş

Devletsiz iktidar

Devletsiz iktidar

ÜLKELERİ bir sirke benzetebiliriz. Ülkemiz de diğerleri benzeri bir sirktir, belki farkımız bizim sirkte palyaçoların sayısının pek olmasıdır.
Bu sirklerde ülke öncüleri, yükseltilmiş ipte yürüyen cambazlardır. Liderlerin yaptıkları işte profesyonel olmaları gerekir. Balanslarını hep sıkı tutmak zorundadırlar. Atacakları bir yanlış hamle, balanslarını ani kaybetmeleri, ipten aşağıya düşmeleri manasına gelir.
İp bir sürü yüksekte olduğundan, cambaz düştüğünde altlarına gerilmiş meydana gelen güvenlik ağı bulunmasaydı bu hep vefat manasına gelebilirdi. Ülke benzetmesinden gidersek, liderin yürüdüğü o ipin alındaki güvenlik ağı devlettir.
Devletin sağladığı güvenlik ağı; liderler yürüyüşlerinde bazen yanlış yapsalar, balanslarını kaybetseler de, güncel siyaset amaçlı uzunca vadeli çıkarları zedelemeye başlarlarsa bunların ölümcül olmasını engelleyen oluşumdur.

Devletin uzunca vadeli çıkarları, hükümet bilinci, hükümet adamlığı kavramları esasında liderler amaçlı ortaya konulan güvenlik şebekesini anlatır.
AK Parti iktidar meydana geldiği günden bu yana zorunlu olarak devraldığı hükümet yapısını yıkmaya girişti. Esasında bunu yaparken bir taraftan da onarması gerekiyordu. Başka Bir Deyişle bir takım yapıları yıkarken ülkenin uzunca vadeli çıkarları tarafından yepyeni hükümet yapıları da oluşturması lazımdı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın