Sohbet'e Giriş

Devletler intihar etmez

Devletler intihar etmez

İSRAİL’in Gazze’ye giden bir destek konvoyuna beynelmilel sularda askeri güç
kullanarak müdahale etmesi bir suçtur. Bu saldırıda sivillerin öldürülmüş olması affedilebilir bir cürüm değildir. Hatta bu cürümün siyaseten agresif devlete beklediği faydaları sağlayacağı şüphelidir.
Bu mantıkta İsrail’in beşeri destek konvoyuna saldırısı fakat bu devletin idarenindeki, bir zamandır süren mantık tutulmasının ve intihar tutkusunun tezahürlerinden biri sayılmalıdır. Doğrudur devletler intihar etmez. Zira devletlerin yaşamı sona ermez. Fakat hükümetler devletleri intihar tutkusuna saplayabilir.
Bu vaziyette o devletin varlığını eskisi benzeri sürdürebilmesi olası olmaz. Devletlerin intiharı, aynı türlerinki benzeri, değişim gösteren etrafa ayak uyduramamaktan, geçmişin formülleriyle bugünü kurtarıp yarını kurmaya

çalışmaktan kaynaklanır.
İsrail dünyadaki köklü değişimi algılamamakta direnmektedir. 2008-2009’daki Gazze saldırısı, bu saldırıda kulanılan orantısız kuvvet İsrail’in hayat kamuoyu
indindeki inandırıcılığına zor bir darbe vurmuştur. Bir Çok Kez şiddete müracaat ederek, işgal altındaki toprakları yerleşime açmayı sürdürerek kredibilitesini yitirmiştir.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın