Sohbet'e Giriş

Denizlerdeki İlginç Deniz Canlıları ile ilgili yararlı bilgiler

Denizlerdeki İlginç Deniz Canlıları ile ilgili yararlı bilgiler

İşte deniz diplerinde, okyanuslarda hayatını sürdüren enteresan ve bizim isimlerini dahi bilmediğimiz hayvan tür çeşit canlılar; Bazılarını filmlerde görüyoruz evet ama isimlerini cinslerini bilgilerini bilmiyoruz, bunlara izah getiricek birden çok bilgi;
Şemsiye ağızlı yılan balığı(Umbrella Mouth Gulper Eel)
Pelikana benzer bu yılan balığı türü okyanusların en riskli yaratıklarındandır. Yediği yiyeceğin büyüklüğüne yönelik midesi esneyebiliyor ve sindirim sistemi benzer bir yılan benzeri çalışıyor. Şemsiye ağızlı yılan balığı bütün okyanusların ılıman ve tropik bölgelerde belirlemiştir. Bu işlek Kuzeyindeki Atlantik’de 500 ile 3000 metre derinliklerinde yaşar. Işlek hareketini uzunca kuyruğunu kamçı halinde faydalanarak sağlıyor.
Ateş böceği mürekkep balığı(Firefly squid)

Denizlerin belki de en rengarenk hayvanıdır. Fosforlu lacivert rengiyle epeyce göz alıcıdır denizin dibinde yer aldığı bölgeyi gece mavisine çeviriyor. Vücudunda ‘fotofor’ adlı nitelik veren pigmentler yer alıyor. Japonya dolaylarında bolca görülebiliyor. Ateş böceği mürekkep balığı dünyanın en pek ışık yayan mürekkep balığıdır ve Japonya’nın kuzeyindeki derin sularda yaşar. Boyu 6 santimetre, kilosu 9 grama civarı çıkabilen bu balık aynı ismini taşıdığı ateş böceği benzeri kesik kesik parlak ışık çakmaları yayar.
Engerek balığı(viperfish)
Engerek balığı,yarım metre uzunluğa civarı erişebiliyor. Keskin ince dişleri epeyce zehirlidir günlerce aç kalabiliyor. Kapkara renkte olanlarının yanında şeffaf rengarenk engerek balığına da rastlanmıştır. Büyük gözleri ve özünden büyük bir balığı yemek civarı esneyebilen büyük midesi vardır. En malum özelliği ise devasa ağız yapısıdır. Genellikle tropik sularda hayatını sürdüren engerek balığı, milyonlarca senedir hiçbir değişikliğe uğramamıştır. Engerek balığının ele geçirilen bütün fosilleri, bu balıkların milyonlarca senedir yapılarını değiştirmeden varlıklarını devam ettirdiklerini işaret etmektedir.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın