Sohbet'e Giriş

Demokrasi okulu karnesi

Demokrasi okulu karnesi

“Burası birey hakları ve demokrasi okulu; Başbakan olarak burada öğrendiklerimi uyguluyorum…”
Abdullah Gül, 2002’de Başbakan olduğunda 11 senedir vazife yaptığı Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ni (AKPM) bu şekilde anlam etti.
Demokrasi, birey hakları standartlarının Ülkemiz amaçlı dayanılmaz meydana geldiği inancını pekiştirdiğini, AB yolundaki reformların gerçekleşmesinde tesiri meydana geldiğini da belirtti.
Bu yaklaşım ve reformlar Gül’e 2002’de “Pro Merito Madalyası”ile beraber “Sürekli Onursal Üye” sıfatını getirdi.
O dönemdeki reformlar yardımıyla Ülkemiz kurucusu meydana geldiği konseyin 1980 darbesinden beri devam eden “siyasi araştırma listesinden” Şubat 2004’te çıkmayı da başardı.
Bu vaziyet organik bir bağı olmasa da AB ile görüşme yöntemini açtı; Ülkemiz algısını pozitif duruma çevirdi, turizme, yatırımlara pozitif katkı sağladı.

Yetmedi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na o aşama iki kere AKPM Başkanlığı’na seçilen önce Türk unvanını getirdi.
Bütün bunları yazmamın sebebi, Avrupa Parlamentosu Raporu’nun sonrasında, evvelki zaman AKPM’de 24 redde ve 10 çekimsere karşın 98 oyla onay edilen, “anlam, basın özgürlüğü; hüküm bağımsızlığının”da yer aldığı pekçok konuda zor tenkitler getiren “Ülkemiz’de Demokratik Müesseselerin İşleyişi Raporu”…
Daha da ehemmiyetlisi, Ülkemiz’nin 2004’te çıktığı “siyasi denetim” listesine, başka bir deyişle izleme prosedürüne elbet tutulmasına ilişkili olarak tavsiye oylamasının 64’e karşın 68 oyla, başka bir deyişle ciddi 3 oyla reddedilmesi…

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın