Sohbet'e Giriş

Damdan düşen bilimin hikâyesi

Damdan düşen bilimin hikâyesi

Bu köşede ara ara yazıyorum, şayet araba ya da yeryüzünde ses getirip alıcı bulacak rastgele bir ürün ortaya ortaya çıkarmak istiyorsak öncesinde matematik öğrenmeli, matematikten korkmamalıyız.
Geçen hafta konuştuğum çocuk bir Türk mühendisi kaygılarımın uygunsuz meydana geldiğini, yalnızca Ülkemiz’de değil, dünya otomotivinde geliyor olacak 25-30 yıl içerisinde en az 200 Türk mühendisinin gösterişli olacağını gayet inandırma edici şekilde açıkladı. O mühendislerin hikâyesini bir sonraki günlerde yazacağım.
Bu hafta sizlere Mustafa İnan’ı ve Leibniz’i anlatacağım. Mustafa İnan’ı Oğuz Atay’ın önce baskısı 1975 senesinde yapılmış olan ‘Bir Bilim Adamının Romanı’ kitabında anlatılanlardan tanıyabilirsiniz. Kitabın şuanki baskılarını İletişim Yayınları yapıyor.

escort bodrum
İnan, 1 911 senesinde Adana’da dünyaya ciro. Ailenin tüm oğulları hasta olup can verdiği için, Mustafa doğduğunda hanede kisme sevinmez, Loğusa yatağına kara battaniye serilir, üstelik annesi küpe takıp gezdirir Mustafa’yı. Maksat Azrail’i kandırmak. Ama edinilen tüm ‘tedbirlere’ nazaran ateş gibi bir yaz gecesi Mustafa uyuduğu damdan düşüverir. Mustafa’nın hayatından ümit kesilir. Ardından bir mucize olabilir ve Mustafa yaşama döner. Böylece ileride bir ‘ekol’ kuracak meydana gelen mekanik kapsamında Ülkemiz’nin yetiştirdiği ya da belki de bizzat kendine yetişen Profesyonel. Dr. Mustafa İnan olabilir.
İnan 7 yaşına geldiğinde Fransızlar Sevr Anlaşması gereğince Adana’yı işgal ederler ve o günlerde ‘kaç kaç’ olarak hatıralan, Adana’dan kaçış başlar.
Ailesi Adana’dan kaçma telaşı yaşarken Mustafa İnan 7 yaşındadır.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın