Sohbet'e Giriş

Çok bilinmeyenli denklem

Çok bilinmeyenli denklem

Ortadoğu’da olup bitenlere çeşitli açılardan bakılabilir. Bir yanıyla bölge, beyhude bir hegemonya maçı sebebiyle mezhep savaşlarının kıskacında bizzat geleceğini tüketiyor. Yakın sürede Suudi Arabistan-İran arasındaki hegemonya savaşının sonunu rastlamak olası değil. Suudi Arabistan, günümüzde yanına aldığı Ülkemiz, Katar ve Ürbir gün önce’le beraber İran’ın bölgedeki yükselen tesirini çeşitli biçimlerde kırmak amaçlı katı hamleler inşa ediyor. Suriye’de her sene 35 milyar dolar dolaylarında ücret harcayan, gençlerini ölüme gönderen Tahran esasında sıkışıyor.
Diğer taraftan İran devriminden beri arasında resmi kontakt olmayan Tahran ve Washington, Körfez Arap ülkelerinin endişeli bakışları altında tarihsel bir mutabakat istikametinde ilerliyorlar. Amerikan Kongresi’nin en parlak

anlaşmayı dahi onay etmemesi olasılığını daima akılda tutmak gerekir. Fakat şayet bir protokol haziran nihayetinde şekillenecek olursa ve Kongre’den de dayanak bulursa İran-ABD ilişkilerinde yepyeni bir sayfa açılacak. Bunun tabiki bölgedeki kuvvet balansı üstünde de kocaman tesiri olacak. İran rejiminin şahinleri bu vaziyetten yola çıkarak bölge hâkimiyeti düşlüyorlar.
Obama’nın harici siyaset anlayışının, insanı bazen çileden çıkaracak ölçüde “realist” bir yaklaşımdan esinlendiği varsayılırsa meydana çıkan tablo ek olarak karma karışık.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın