Sohbet'e Giriş

Çocuklarda oyuncak seçimi ile ilgili yararlı bilgiler


Çocuklarda oyuncak seçimi ile ilgili yararlı bilgiler

Oyuncak seçimi aylara, yaşa yönelik çeşitlilik gösterir. Bu sebeple edinilen oyuncağın çocuğa yararlı olabilmesi, çocuğun bu oyuncağı gerçek kullanabilmesi amaçlı öncesinde yaş grubuna uyumlu seçilmiş olması gerekir.
Bilindiği benzeri yepyeni doğan bebeğin en kımetli oyuncağı bizzat bedenidir. Bebek elini, kolunu sallayarak, açıp kapayarak, ayağını ağzına götürmeye çalışarak ve parmaklarını emerek bizzat kendine eğlenir. Bununla Birlikte doğumu takip edilen aylarda bebek ses, nitelik ve tarzlara karşın da çok hassastır. Bu sebeple bu aylarda bebeklerin oyuncaklarını görüntü ve işitsel duyulara hitap eden oyuncaklar oluşturmaktadır. İlk aylarda bebeğin yatağının üst kısmına asılabilen ya da yatağın kenarına tutturulaiyi bilen, davranış eden, ses çıkaran, mobil türü rengarenk oyuncaklar tercih edilebilir.

Çocuğun oturmaya başlamasıyla mekanı da genişler. Bu sebeple çocuğun oturmaya başladığı aydan bu yana çocuğun elinde tutabileceği ve avucuna sığabilecek esnek plastikten, narin kauçuktan inşa edilmiş, çok kocaman ya da minik olmayan bebekler, hayvanlar, rengarenk halkalar verilebilir. Yeniden bu aylarda çocuklar amaçlı en fazla alaka çeken oyuncaklardan biri de üzeri resimli ya da zilli çıngıraklardır. Çıngıraklar davranış ve etmesi ve ses çıkarması sebebiyle tüm bebekler aracılığıyla alaka cazip kapasitededir. Bununla Birlikte bu dönemde bebeklerin diş çıkarması sebebiyle güvenli ve bebeğin sıhhati amaçlı zarar veren etkiler yaratmayacak diş kaşıyıcısı ya da plastik halkalar verilebilir.
Bebeklerin emeklemeye ve yürümeye başlamaları sebebiyle, çocuklar amaçlı tercih edilebilecek en güzel oyuncaklar düştüğünde kırılmayan ancak ses çıkaran rengarenk toplardır. Bununla Birlikte bu dönemde, çarpıp geriye dönen oyuncaklar ya da itme ve çekme ile gidebilen tekerlekli hayvanlar, araçlar yepyeni yürüyenler amaçlı en uyumlu oyuncaklardır ve bu çeşit oyuncaklar bebekleri çok sevinçli eder. Tahmini tek yaşlarındaki bebekler çok alakalarını çeken oyuncaklardan biri de “dökme-doldurma” oyuncaklarıdır. Kocaman rengarenk şekiller ve bunların içine atılabileceği tek kutudan ibaret meydana gelen bu oyuncaklar çocuğun alakalarını çekmesine nazaran bu oyuncağa alakalarını çok hızlı kaybederler.
Yine bu dönemde parlak ve temel fotoğrafları yer alan resimli kitaplar da çocuklar amaçlı uyumlu oyun araçlarındandır. Bilhassa hem tek bebek hem tek de kitap erişkin aracılığıyla tutulur ve resimlere bakılırsa, bu durum bebek amaçlı cazip olabilmektedir.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın